Aktualności 2 sty 16:06 | Redaktor
Dziedzictwo kulturowe Kujaw i Pomorza - odnowione zabytki [ZDJĘCIA]

fot. Szymon Zdziebło

Nasz region może poszczycić się wieloma pięknymi zabytkami. Abyśmy jednak mogli podziwiać w pełnej okazałości ich piękno, wymagają renowacji, a ta jest bardzo kosztownym i szczególnym wyzwaniem.

W 2019 roku zrealizowana została  kolejna edycja wojewódzkiego programu ochrony zabytków. Z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego przeprowadzono 194 remonty konserwatorskie, restauratorskie i prace budowlane w zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza - informuje Urząd Marszałkowski.

- Tegoroczna edycja naszego programu ochrony zabytków jest rekordowa ze względu na kwotę 19,9 mln złotych, którą przekazaliśmy beneficjentom. Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci odnowionych i uchronionych przed zniszczeniem obiektów. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – powiedział  marszałek Piotr Całbecki.

Oto kilka przykładów efektów tych działań, którymi może poszczycić się nasz region:

Remont części elewacji ścian między wieżami kościoła parafialnego p.w. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku (powiat aleksandrowski)

Prace konserwatorskie przy części ogrodzenia otaczającego kościół p.w. śś. Katarzyny i Małgorzaty w Wielkiej Łące (powiat golubsko-dobrzyński)

Prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym "Krzyża Świętego" kościoła pofranciszkańskiego (poklasztornego) p.w. Znalezienia (Podwyższenia) Krzyża Świętego w Nieszawie (powiat aleksandrowski)

Prace konserwatorskie i restauratorskie przy ikonostasie w Parafii Prawosławnej p.w. św. Aleksandra w Aleksandrowie Kujawskim

Remont dachu kościoła parafii p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Walentego w Pluskowęsach (powiat golubsko-dobrzyński

Konserwacja i restauracja konfesjonału z kościoła p.w. św. Wojciecha w Złotorii (powiat toruński)

Prace ratunkowe renesansowej polichromii ścian w kościele p.w. Świętej Trójcy w Runowie Krajeńskim (powiat sępoleński)

[patrz: galeria pod art., red.]

Jak informuje Urząd Marszałkowski w roku 2019 roku zrealizowano 194 zadania, sam program ochrony zabytków natomiast realizowany jest od dziesięciu lat. Całkowitą wartość realizowanych projektów ratowania dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza szacuje się w chwili obecnej na 90 milionów złotych.

Na podst. inf. prasowej Urzędu Marszałkowskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor