Aktualności 16 wrz 2019 | Redaktor
Można już składać wnioski o 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji [KOMUNIKAT  ZUS]

fot. ilustracyjna/Pixabay

Blisko trzy tysiące osób w województwie kujawsko-pomorskim złożyło wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, w całym kraju ponad 44 tysięcy. Rozpatrywanie wniosków rozpocznie się w październiku.

Od września można składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zainteresowanie nowym świadczeniem jest duże. W naszym regionie do 11 września blisko trzy tys. osób złożyło już wniosek, a klientów, którzy przychodzą tylko zapytać o nowe świadczenie, jest znacznie więcej. O nowe świadczenie można zapytać także w Centrum Obsługi Telefonicznej, gdzie została uruchomiona specjalna infolinia. Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00 pod numerem tel. 22 560 16 00.

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przysługuje osobom pełnoletnim mieszkającym w Polsce, które mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie przekracza kwoty 1 600 zł brutto. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek. Można skorzystać z gotowego formularza (ESUN), który jest dostępny na stronie internetowej oraz we wszystkich placówkach ZUS. W wypełnieniu wniosku mogą pomóc doradcy ZUS.

Pytań o nowe świadczenie jest dużo. Najczęściej klienci pytają, czy samo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będzie wystarczające do przyznania świadczenia uzupełniającego. Odpowiedź jest negatywna, ponieważ orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, nawet znacznym, nie jest dokumentem równoważnym z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Właściwe orzeczenie musi mieć każdy, również osoby po 75. roku życia, którym z racji wieku ZUS z urzędu przyznał dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty.

Z ponad 45,5 tys. wszystkich osób, które w województwie kujawsko-pomorskim mogą ubiegać się o świadczenie 500+ dla niesamodzielnych, jedynie 10,3 tys. ma orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, a 23,9 tys. to seniorzy w wieku 75 i więcej lat, które potencjalnie mogą wystąpić o wydanie takiego orzeczenia.

Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji albo upłynął okres, na który zostało ono wydane, do wniosku o świadczenie będą musiały dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9) oraz – jeśli posiadają – dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia, np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej, orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności. Jeśli dokumentacja medyczna dołączona do wniosku będzie wystarczająca do wydania orzeczenia to wówczas lekarz orzecznik ZUS może wydać orzeczenie bez bezpośredniego badania stanu zdrowia.

Więcej informacji na temat 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można znaleźć na stronie internetowej Zakładu. Znajdują się tam również odpowiedzi na najważniejsze pytania o świadczenie uzupełniające.

Krystyna Michałek, rzeczniczka regionalna ZUS, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor