Wydarzenia 22 lut 2017 | Wojciech Bielawa
Sesja Rady Miasta na żywo

Rada Miasta / fot. wb

Trwają obrady XL Sesji Rady Miasta. Rajcy zajmą się dziś m.in. reformą edukacji, nowymi nazwami bydgoskich ulic, rozliczą Policję i Straż Miejską, a także podejmą problem bezdomności w mieście.

18.10 

Rada Miasta zakończyła obrady. Dziękujemy za uwagę, zapraszamy do kolejnych relacji live. 

18.05

Sesję kończą interpelacje. Radny Bogdan Dzakanowski pyta o inwigilację w Urzędzia Miasta.

- Widziałem ostatnio panów z dużymi torbami w ratuszu. Wiem, że zajmują sie podsłuchami. Czy prezydent zlecił im jakieś zadania? Proszę o odpowiedź na piśmie - apeluje niezależny radny.

17.53

Uchwała o reformie edukacji w Bydgoszczy została przyjęta. Tak głosowali radni:

Wyniki głosowania dotyczącego uchwały o reformie edukacji w Bydgoszczy / fot. wb

 

17.50 

Wniosek Grażyny Szabelskiej (PiS) dotyczący utworzenia SP nr 29 na Bajce nie znalazł uznania radnych. Za było 12 radnych (z PiS), a 14 przeciwko (PO i SLD). Oznacza to, że budynek szkoły przy ul. Gawędy będzie wykorzystany tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy rodzice będą chcieli posłać tam swoje dzieci. Jeśli chętnych nie będzie, szkoły także nie będzie.

17.25

Jaka będzie przyszłość szkoły na osiedlu Bajka?

- Rodzice pierwszaków, którzy mieszkają na Bajce powinni mieć wybór. To oni muszą zadecydować, gdzie będą uczęszczać ich dzieci. Jeśli uda się utworzyć w budynku przy ul. Gawędy dwie klasy, to powstanie tam filia SP nr 65. To mogę zagwarantować – mówi Rafał Bruski.

 

17.10

Na salę obrad wrócił prezydent Rafał Bruski i jego zastępca Iwona Waszkiewicz. Spotkali się z Mirosławem Jamrożym, przewodniczącym klubu radnych PiS. Za chwilę dowiemy się czy w sprawie reformy edukacji osiągnięto kompromis.

 

16.40

Debaty o uchodźcach dziś na sesji nie będzie. Monika Matowska, przewodnicząca Komisji Rodziny i Polityki Społecznej zaproponowała, aby tym zagadnieniem zająć się na sesji w przyszłym miesiącu.

Nie ma konieczności, aby rozmawiać o tym teraz, ponieważ będziemy debatować o uchodźcach na najbliższym posiedzeniu komisji i przedstawimy wnioski na kolejnej sesji – mówi radna PO. - Państwa prośby o to, aby wskazać konkretne dane osób, które mielibyśmy przyjąć to absurd – zwróciła się Monika Matowska do radnych PiS, wywołując wzburzenie m.in. u radnej Grażyny Szabelskiej.

- Nie rozwałkowujmy tego delikatnego tematu. Proszę, wycofajcie się z dyskusji. Nie rozumiem o czym rozmawiamy, skoro nie ma debaty, będzie w marcu – apeluje przewodniczący Zbigniew Sobociński. - Chcecie państwo się dalej kompromitować? Proszę bardzo.

– Pan jeszcze nie usłyszał co chcę powiedzieć, a już takie oskarżenia – ripostował Paweł Bokiej z PiS.

Radny Bogdan Dzakanowski po namowach przewodniczącego zrezygnował z zabrania głosu w sprawie uchodźców z Aleppo. - Ze mną jak z dzieckiem, panie przewodniczący.

 

15.45

Kolejna przerwa w obradach Rady Miasta.

 

15.40 

Prezydent opuścił salę, ale radni wciąż jeszcze debatują na temat edukacji. Paweł Bokiej z PiS odniósł się do wystąpienia Rafała Bruskiego:

Prezydent na wstępie podziękował o stonowaną dyskusję, a sam wygłosił twardą polityczną mowę i upolitycznił dyskusję. Pan prezydent pyta, kto odpowiada za reformę. To wyborcy PiS chcieli reformy edukacji i likwidacji gimnazjów, to był nasz sztandarowy projekt. Czy prezydent może wskazać jakiś sondaż, który wskazywałby, że gimnazja należy utrzymać? Ja takiego nie widziałem - mówi radnyPaweł Bokiej z PiS. - Nie upolityczniajmy tej debaty.

 

15.25 

Rodzice i uczniowie muszą wiedzieć, dzięki komu dziś mamy tę trudną debatę. Musimy wprowadzić reformę, bo stosowną ustawę podpisał Andrzej Duda. Jest tylko jeden wójt w Polsce, który powiedział, że jej nie wprowadzi, ale nie wiem jak on skończy. My wywiążemy się z obowiązku.

Na Bajce będzie szkoła podstawowa, jeśli tego będą chcieli rodzice. Kiedy będzie odpowiednia liczba uczniów, na przykład 20, to utworzymy oddział klasowy. Na budynku przy ul. Gawędy 5 zawiśnie szyld SP nr 65. Niech rodzice demokratycznie zdecydują o przyszłości swoich pociech. Tego komfortu nie było w parlamencie, bo rządzący zdecydowali za innych.

Nie zgadzam się, że małe szkoły są lepsze od dużych. W małych szkołach nie ma elementu rywalizacji między klasami - mówi Rafał Bruski.

 

Prezydent Rafał Bruski / fot. Anna Kopeć

 

 

15.15 

Sesja szybko się nie skończy. Prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że po jego wystąpieniu potrzebna będzie godzinna przerwa. Teraz podsumowuje debatę o reformie educkacji.

 

15.10

Kazimierz Drozd (SLD) – Jestem za szkołą na Bajce. Nie ma bowiem lepiej umiejscowionej szkoły, niż ta przy ul. Gawędy 5. Nie zgadzam się z głosami, które do mnie dochodzą, że szkoła na Bajce nie powinna funkcjonować – mówi radny z Fordonu.

14.40

To wystąpienie zapamiętmamy długo. Radny Andrzej Młyński z PiS na mównicy stał ponad 20 minut. Apelował do prezydenta, aby nie patrzył na koszty utworzenia SP nr 29, tylko uruchomił w budynku przy ul. Gawędy oddziały klasowe.

Wystąpienie fordońskiego radnego wzbudziło wśród radnych wiele śmiechu. Andrzej Młyński wspomniał bowiem m. in. o antykoncepcji i aborcji. - To przez to mamy tak mało dzieci w Polsce – twierdził radny.

Przewodniczący Zbigniew Sobociński kilkukrotnie ponaglał radnego PiS. - Proszę mówić na temat. To debata o reformie edukacji. Proszę kończyć – apelował. - Bije pan wszelkie rekordy. 

Andrzej Młyński, radny PiS (pierwszy z prawej)

 

14.00

Radni PiS chcą domagają się powołania SP nr 29 przy ul. Gawędy 5. Chcieliby, aby do szkoły chodziły dzieci z osiedla Bajka (ulice: Brzechwy, Andersena, Gawędy, Gościnna, Porazińskiej, Rodzinna, Szancera, Szczęśliwa, Zarembiny, Magazynowa, Mieszka I, Pałubickiego, Stwosza, Wardyńskiego, Wróblewskiego). Wyliczyli, że na tym terenie mieszka 108 dzieci z roczników 2010 i 2011. Obecnie uczniowie z osiedla Bajka chodzą do SP 27 lub SP 65. W szkole przy ul. Gawędy miałyby funkcjonować oddziały integracyjne. 

- Małe szkoły się sprawdzają. Dzięki temu rozwiązaniu dzieci będą miały blisko do szkoły i będą mogły do niej bezpiecznie dotrzeć - mówi Stefan Pastuszewski.

 

13.48

Iwona Waszkiewicz otwiera debatę o reformie edukacji. Co mówiła o sprawie szkół w Fordonie?

Przez ostatnie lata rodzice nie wnioskowali o utworzenie szkoły podstawowej przy ul. Gawędy. Jeśli ona by powstała, to zmniejszy się liczba oddziałów klasowych o około 40 procent w pobliskiej SP nr 27 przy ul. Sielskiej nr 27, a także w SP nr 65 przy ul. Duracza. Proponujemy więc, aby to rodzice zdecydowali, gdzie ich dzieci będą się uczyć. Jeśli będą chętni, to utworzymy klasy w budynku ulicy Gawędy. Pojawił się dzisiaj też pomysł przeniesienia SP nr 27 na ulicę Gawędy. Jesteśmy otwarci na tego typu rozwiązanie.

 

13.40

Rozpoczynamy debatę na temat reformy edukacji. Na mównicy wiceprezydent Iwona Waszkiewicz.

Wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, fot. wb

 

13.20

Przerwa trwa. Radni wciąż w kuluarach debatują o educkacji. W międzyczasie rozmawialiśmy z nową przewodniczącą klubu radnych PO - Moniką Matowską. Radna zastąpiła na tym stanowisku Macieja Zegarskiego. Na stanowisko przewodniczącej klubu radnych rekomendował ją Zarząd Powiatowy Platformy Obywatelskiej. - 7 osób poparło moją kandydaturę, jedna osoba była przeciwna – mówi „Tygodnikowi” nowa szefowa klubu radnych PO.

http://tygodnikbydgoski.pl/aktualnosci/monika-matowska-nowa-szefowa-klubu-radnych-po

Monika Matowska, przewodnicząca klubu radnych Platformy Obywatelskiej / fot. Anna Kopeć

 

12.55 

Sala obrad jest od pół godziny pusta. Trwa przerwa. W kuluarach toczą się dyskusje na temat reformy educkacji w Bydgoszczy. W tej chwili wiceprezydent Iwona Waszkiewicz prowadzi rozmowy z klubem radnych PiS.

 

12.00

Na mównicy skarbnik miasta Piotr Tomaszewski, a to oznacza, że radni zaraz zmienią uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu miasta na 2017 rok oraz uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Miasta Bydgoszczy. 

Piotr Tomaszewski / fot. Anna Kopeć 

 

11.25

Radni SLD zaapelowali, aby miasto od przyszłego roku zwiększyło nadkłady na Bydgoski Festiwal Operowy - Chcemy, aby od roku 2018 podnieść dofinansowanie festiwalu z 250 do 450 tysięcy złotych – mówił w imieniu klubu SLD Jan Szopiński. Rada Miasta przegłosowała apel SLD o zwiększenie dotacji bez głosu sprzeciwu.

http://tygodnikbydgoski.pl/aktualnosci/bedzie-wiecej-pieniedzy-na-bydgoski-festiwal-operowy

 

10:50

Rada Miasta przyjęła projekt uchwały w sprawie „Inicjatywy Miasta na rzecz poprawy sytuacji osób bezdomnych”.

 

10:35

Rodzice uczniów z fordońskiego osiedla Bajka są już na galerii. Przynieśli ze sobą transparenty. Niebawem czeka nas dyskusja o reformie edukacji.

Mieszkańcy Bajki będą walczyć o szkołę na osiedlu / fot. wb

 

10:25

Przed radnymi raport zdaje Marek Echaust, komendant Straży Miejskiej w Bydgoszczy. Radny Tomasz Puławski (SLD) dopytuje go o kwestię kontrolę smogu w mieście.

Mamy do czynienia ze „smogomanią”. W zeszłym roku w styczniu mieliśmy 60 interwencji dotyczących spalania śmieci, a teraz – 190. Liczba zgłoszeń wzrosła więc o 300 procent. Pamiętajmy, że wykroczeniem jest spalanie odpadów, a nie gęsty dym. Bywa, że strażnicy nawet 4 razy kontrolowali jedno miejsce. I okazywało się, że spalany był węgiel słabej jakości, a nie śmieci. Kraków kupił drona do monitorowania zadymienia, ale to czysty PR. Każde urządzenie musi mieć atest. To, że dron stwierdzi, że jest zadymienie nic nam nie daje – ocenia Marek Echaust.

Komendat zapewnił, że strażnicy będą zwracać większą uwagę na problem samochodów blokujących przejazd tramwajów.

 

10:10

Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komendanta Miejskiego Policji oraz informacji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w Bydgoszczy. Radny Stefan Pastuszewski (PiS) dopytywał, czy zagraniczni studenci, przede wszystkim Turcy mogą czuć się bezpiecznie i czy policja obejmuje ich szczególną opieką.

Incydent z udziałem studentów programu Erasmus pokazał, że działania policji były natychmiastowe i stanowcze. Musimy jednak pamiętać, że nie każde przestępstwo, w którym uczestniczy cudzoziemiec wiąże się z dyskryminacją. Każdy taki przypadek osobno analizujemy. Mamy także kontakt z władzami wszystkich uczelni - tłumaczył młodszy inspektor Krzysztof Stefaniak, pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji w Bydgoszczy.

 

9:30

Radni wyjątkowo sprawnie przyjęli porządek obrad dzisiejszej sesji. Na wstępie przyjęli sprawozdanie Przewodniczącego Rady Miasta i Prezydenta Miasta z działalności w okresie międzysesyjnym oraz przyjęli protokół z sesji Rady Miasta Nr XXXIX z 25 stycznia 2017 r.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący