Serce dobra rzecz, dopóki dobre [FELIETON]

Redaktor | 4 paź 2021 „Jeśli mam w domu karabin, a nie umiem się nim posługiwać, to nie tylko nie obronię się przed bandytą, ale jeszcze sobie zrobię krzywdę. Dlatego tak jak żołnierz uczy się długo na ćwiczeniach posługiwać bronią, tak młody człowiek pod kierunkiem doświadczonych wychowawców powinien uczyć się posługiwać rozumem” - pisze Maksymilian Powęski.

Aktor mówi własnym tekstem [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 28 wrz 2021 Aktorzy często praktykują dziś improwizację, polegającą na tym, że podczas prób mówią własnym tekstem. Osoba zwana dramaturgiem albo dramaturżką siedzi na widowni i spisuje to, co aktorowi z ust wyszło, potem staje się to scenariuszem spektaklu.

Hemingway spotyka Kafkę [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 31 sie 2021 Lato, zwłaszcza w swoim schyłkowym, a więc najbardziej melancholijnym okresie, sprzyja lekturom nieśpiesznym i niewymuszonym. Podchodzisz do regału, wodzisz dłonią po grzbietach książek i w końcu wybierasz. Dlaczego tę, a nie inną? Nie ma na to prostej odpowiedzi. Może kieruje tobą oczekiwanie przyjemności? Może spodziewasz się, że ta właśnie książka przyniesie ci kolejne...

Rozdziobią nas kruki i wrony! Jeśli się nie opamiętamy [FELIETON]

Piotr Florek | 13 sie 2021 Czy współcześni rodacy są tak nierozgranięci, tak omamieni, a w znacznej części zaślepieni wewnętrzną nienawiścią, że nie dostrzegają obcych zakusów? Sąsiedzi nas rozgrywają i ogrywają od lat, bo nie mamy odpowiedzialnych ELIT (pochłonęły je - Powstanie Warszawskie, II Wojna Światowa, lata represji PRL, dwukrotnie Katyń, oraz ubecja i GRU).

Cnota, cnotka i niecnota [FELIETON]

Redaktor | 3 sie 2021 Burza, która rozpętała się po słynnej wypowiedzi profesora Pawła Skrzydlewskiego, doradcy ministra edukacji, o cnotach niewieścich, ma w sobie coś z poetyki rosyjskiej metafory wyrażonej w znanym powiedzeniu: czto eto takoje smiesznoje i strasznoje? – ***** tigra!

Jak dają, brać, jak biją, uciekać, czyli co się odwlecze… [FELIETON]

Redaktor | 29 lip 2021 Marszałek Piotr Całbecki postanowił poskarżyć się Komisji Europejskiej, że w wyniku zastosowanej przez rząd metody podziału unijnych środków nasz region straci przynajmniej miliard złotych. Wiadomo, że deszcz pieniędzy z Brukseli jest łakomym kąskiem dla samorządów i samorządowców. Przez lata przywykli do wydawania miliardów, których przecież nie zarobili, ale sam akt...

Bydgoska ofensywa literacka [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 27 cze 2021 W ostatnim czasie na półkach księgarskich pojawiło się sporo interesujących książek bydgoskich lub z Bydgoszczą związanych pisarzy. Uwagę zwraca szczególnie seria „Biblioteka Toposu” sygnowana przez ten dwumiesięcznik literacki pod wodzą Krzysztofa Kuczkowskiego.

Pegaz na miarę Światłowni [ŚLEPYM TRAFEM]

Grzegorz Dudziński | 17 cze 2021 Nad sceną w Światłowni pojawił się pegaz. Ma pilnować, czy jakość poezji płynącej ze sceny jest wystarczająca i czy widzowie doceniają artystów. Jest to pegaz na miarę naszych czasów i Światłowni ! I to nie jest nasze ostatnie słowo!

Sen o równości [FELIETON]

Redaktor | 3 cze 2021 Sztuka powinna rodzić się na kamieniu, a nie na miękkich poduszkach. Jeśli chcesz żyć z pisania, grania czy malowania, próbuj. Walcz - pisze o pracy artysty Jarosław Jakubowski.

Walczymy o drzemkę w pracy, czyli oczekiwania pracowników po covidzie [FELIETON]

Krzysztof Drozdowski | 24 maj 2021 Czy Polska pójdzie w ślady Japonii, w której krótka drzemka pracownika w trakcie pracy jest wskazana i stanowi objaw jego pracowitości? Według wszelkich prognoz pandemia koronawirusa powoli odpuszcza i wielu pracodawców zaczyna się zastanawiać w jaki sposób przyciągnąć do biur pracowników, których wcześniej wysłali na pracę zdalną w domu.

Jak się robi politykę historyczną [FELIETON]

Jarosław Jakubowski | 1 maj 2021 W Polsce zwykło się sądzić, że polityka historyczna to coś brzydko pachnącego propagandą, jakiś popeerelowski relikt, który należy odłożyć do lamusa. Nic bardziej mylnego.

Coś się komuś pozajączkowało [FELIETON]

Redaktor | 30 kwi 2021 Skoro jednak ktoś jeszcze czyta felietony, to ośmielę się wierzyć, że mogę dla tej garstki opowiedzieć po staroświecku dowcip. Dowcip będzie z serii o zajączku. Stary, a jakże!

Głuchnąc od wrzasku [Z CYKLU „WSZYSTKO, A ZWŁASZCZA NIC”]

Redaktor | 26 mar 2021 - Nie chodzi o to, aby przekonać oponenta do swoich racji, bo nikt nikogo nie słyszy w tym wrzasku. Wystarczy już wstępna ocena, kto się wypowiada. Jeśli swój, popieramy go w ciemno, jeśli nie swój, hejtujemy ile wlezie. Na tym polega współczesna polska obrzędowość - pisze Jarosław Jakubowski.

Nie widzę – nie gryzę [Z CYKLU „ŚLEPYM TRAFEM”]

Redaktor | 20 lut 2021 Występujący w Światłowni artysta powiedział mi coś, co mnie zastanowiło. Powiedział: Grzegorz, dla mnie to są niewidomi i jesteś ty. To dwa światy. To był zapewne komplement, ale we mnie wywołał wiele wątpliwości...