Felietony 10 lut 2018 | Maciej Eckardt

Dla większości Żydów sformułowanie „polski obóz śmierci”, to sprawa oczywista, niebudząca żadnych kontrowersji.

Pamiętajmy o Hallerze [FELIETON]

Felietony 23 gru 18:54

Gdy wigilia jest trudna [FELIETON]

Felietony 17 gru 17:55

      

Maciej Eckardt

felietonista „Tygodnika Bydgoskiego”

 

Dla większości Żydów sformułowanie „polski obóz śmierci”, to sprawa oczywista, niebudząca żadnych kontrowersji. Podobnie jak przekonanie o pomocniczej roli Polaków podczas Holokaustu. Jeśli ktoś myślał, że jest inaczej, musiał się srodze zawieść, obserwując reakcję Izraela, a także wpływowych organizacji żydowskich na zmianę ustawy o IPN, która penalizuje przypisywanie narodowi i państwu polskiemu odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie podczas

II wojny światowej. Pudrowane od blisko trzech dekad relacje polsko-żydowskie osiągnęły niespodziewanie stan wrzenia, co u wielu obserwatorów wywołało hercklekoty, a nawet biegunkę. Zupełnie niepotrzebnie.

Kompletnie nie podzielam przekonania, że w związku z „fochem” wpływowych środowisk żydowskich na Polskę spadną teraz wszelkie plagi egipskie. Wręcz przeciwnie, uważam, że stała się rzecz dobra i pożądana, a z dydaktycznego punktu widzenia wręcz nieoceniona. Nieczęsto bowiem zdarza się sytuacja, w której możemy obserwować tak szczery, spontaniczny i ekspresyjny obraz tego, co tak naprawdę środowiskom żydowskim na wątrobie leży. A leży, jak się okazuje, zagrożona możliwość zachowania pełnego monopolu na narrację dotyczącą Holocaustu, który – warto to ciągle przypominać – dokonał się za sprawą Niemców na ziemiach polskich.

Otóż narracja ta musi mieć ściśle określony charakter, uwzględniający jedynie żydowski punkt widzenia, który – ex definitione – nie powinien podlegać dyskusji, chyba że koncesjonowanej, która prowadzić będzie do z góry założonych wniosków. Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, o jakie wnioski chodzi, to sprawę wyjaśnił przed kilkoma dniami izraelski minister edukacji Naftali Bennett, który raczył stwierdzić, że „Polacy byli zaangażowani w pomaganie nazistom przy mordowaniu Żydów, a także sami ich mordowali”. Dlatego też bez zbędnej zwłoki „poinstruował pracowników izraelskiego systemu edukacji, by przeprowadzili dwugodzinne lekcje na temat zaangażowania poszczególnych narodów europejskich w Holokaust”.

Gdyby trzymać się tej logiki, to musielibyśmy ustami naszej pani minister edukacji zareplikować, że strona polska rozważa wprowadzenie podobnych pogadanek w szkołach, ale z innej trochę perspektywy, a mianowicie o pobratymcach pana ministra, entuzjastycznie uczestniczących w stalinowskim aparacie represji i ich wydatnej „pomocy w mordowaniu Polaków, a także ich mordowaniu”.

Reasumując. Skoro mleko się rozlało, to jest okazja do zamanifestowania polskiego punktu widzenia, pokazania w świetle jupiterów i przy podniesionej kurtynie, że państwo polskie ma odpowiednie instrumenty i przestaje być bezbronne wobec zorganizowanego przemysłu szalbierstwa, który od lat przerzuca na Polaków odpowiedzialność za Holokaust w poczuciu pełnej bezkarności. Rząd zrobił to, co do niego należało. Czas pokaże, czy będzie potrafił z tych możliwości umiejętnie korzystać.