Film 10 maj 2017 | Redaktor
Najlepsze filmy dokumentalne w Bydgoszczy

Kadr z filmu "Austerlitz"/ materiały organizatora

Rusza 14. edycja festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, który jest największym festiwalem kina dokumentalnego w Polsce. Festiwal jako jedyny w Polsce odbywać się będzie równolegle w pięciu polskich miastach: Bydgoszczy, Warszawie, Gdyni, Wrocławiu i Lublinie. Pokazy w Bydgoszczy odbędą się w kinie „Orzeł” w Miejskim Centrum Kultury od 15 do 21 maja.

Bydgoski ANEKS do tegorocznej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie miał szczególnie spektakularny charakter. Widzowie w Bydgoszczy zobaczą rekordową liczbę 28 premierowych tytułów z dwóch najważniejszych sekcji konkursowych festiwalu, który jest jedną z trzech najważniejszych imprez filmowych poświęconych gatunkowi dokumentu w Europie. Wszystkie filmy to pełnometrażowe, wielowymiarowe portrety współczesności, przefiltrowane przez wrażliwość ich twórców.

\W bydgoskim zestawie zobaczymy m.in. najnowszy film Siergieja Łoznicy, pt. „Austerlitz“, w którym autor z niezwykłą wnikliwością i wyczuciem przygląda się tłumom turystów odwiedzających dawne obozy koncentracyjne współcześnie zamienionym w muzea – czy wizyta w takich miejscach prowadzi do jakiejkolwiek refleksji, czy jest tylko kolejną atrakcją, godną uwiecznienia w formie selfie?

Safari“ Urlicha Seidla portretuje austriackich myśliwych zażywających uroków mordowania zwierząt w afrykańskim rezerwacie. Obraz jest okrutnym rewersem tak popularnych współcześnie programów przyrodniczych.

Wielokrotnie nagradzana na świecie produkcja „Ostatni w Aleppo“ przedstawia wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Bohaterowie filmu: Khaled, Mahmoud i Subhi ciągle mają nadzieję na odnalezienie żywych osób.

Dawson City: Czas Zatrzymany“ to epicki, oparty prawie wyłącznie na archiwach film o: gorączce złota, kinofilii, początkach akumulacji kapitału, walce klas, ustawianych meczach baseballowych i lubieżnych początkach fortuny Donalda Trumpa.

Będzie też możliwość obejrzenia ostatniej produkcji Michaela Glawoggera. „Bez tytułu” to film dokończony dwa i pół roku po tragicznej śmierci autora przez Monikę Willi, jego wieloletnią montażystkę, która zmontowała nakręcony materiał, kierując się notatkami reżysera powstałymi podczas kręcenia zdjęć. Glawogger w 2013 roku postanowił uciec od rutyny i udać się w roczną podróż bez żadnego z góry założonego planu. Ruszył na południe, do krajów, które pojawiają się w naszej świadomości tylko jako paski sensacyjnych newsów o kolejnych klęskach żywiołowych, wojnach, falach głodu lub politycznego chaosu.

Po raz pierwszy w historii bydgoskiego ANEKSU powołane zostanie lokalne, 3-osobowe jury, które oceni filmy i przyzna autorowi najlepszego dokumentu Bydgoszcz ART.DOC Award wartą 1500 euro.

Najważniejszym wydarzeniem uzupełniającym program filmowy jest druga edycja konferencji “KULTURA vs. BIZNES”, zorganizowana 11 maja w bydgoskim oddziale Wyższej Szkoły Bankowej, we współpracy z tą uczelnią. Informacje o przedsprzedaży biletów oraz szczegóły programu na: www.kino-orzel.pl oraz www.mck-bydgoszcz.pl.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor