Traktaty welawsko-bydgoskie - niesławne, ale konieczne

Redaktor | 18 lis 2017 360 lat temu w Welawie uzgodniono dwa traktaty między Rzeczpospolitą a księstwem Prus – Brandenburgią. Akty te zostały podpisane 6 listopada w Bydgoszczy i tym samym przeszły do historii jako traktaty welawsko-bydgoskie.

Najjaśniejsza Rzeczpospolita niech żyje!

Redaktor | 11 lis 2017 99 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Bydgoszcz czekała na ten moment niemal dwa lata dłużej. Jak zatem wyglądały dążenia niepodległościowe mieszkańców miasta?

Niepodległość odzyskiwaliśmy etapami

Krzysztof Osiński | 11 lis 2017 11 listopada to ważna data dla każdego Polaka. Wyznacza moment symbolicznego odrodzenia się państwa polskiego po mrocznych czasach zaborów.

Ostatnia Msza księdza Popiełuszki

Krzysztof Osiński | 29 paź 2017 Niedawno minęła kolejna rocznica uprowadzenia i tragicznej śmierci z rąk oprawców z SB księdza Jerzego Popiełuszki. Ostatnią Mszę odprawił w Bydgoszczy. Zginął w drodze powrotnej do domu.

Czerwony sztandar III Rzeszy

Krzysztof Osiński | 23 paź 2017 Wyraziste, odważne, a często również kontrowersyjne tezy to znaki rozpoznawcze Piotra Zychowicza. Nie boi się stawiać trudnych pytań, ale zarazem udziela interesujących odpowiedzi.

Trzeba mówić prawdę, nie budząc nienawiści

Magdalena Liczkowska | 22 paź 2017 – Chętnie sięgam do dziejów regionalnych i to dzieciaki bardzo pociąga. Ojczyzna i patriotyzm zaczynają się na podwórku, a nie w starożytnym Babilonie – mówi Sebastian Bartkowski. Jego lekcje historii w Unisławiu wyglądają zupełnie inaczej niż w większości szkół.

Budowniczy nowoczesnej Polski

Krzysztof Osiński | 22 paź 2017 Eugeniusz Kwiatkowski wydatnie przyczynił się do unowocześnienia i rozbudowy potencjału gospodarczego Polski. To z jego inicjatywy rozbudowywano Gdynię i magistralę węglową łączącą Wybrzeże ze Śląskiem, a także zbudowano Centralny Ośrodek Przemysłowy. Z tych przedsięwzięć korzystamy do dziś.

Polska ludowa wobec terroryzmu [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 21 paź 2017 Dzisiejsze media wiele uwagi poświęcają przeprowadzanym przed muzułmańskich radykałów zamachom terrorystycznym. Terroryzm nie jest jednak zjawiskiem nowym. Zamachy dokonywane są od setek lat, a śmierć niewinnych osób ma służyć do zastraszania rządów i społeczeństw, a poprzez do osiągania określonych celów politycznych, religijnych lub ideologicznych.

Czwarty rozbiór Polski

Krzysztof Osiński | 30 wrz 2017 17 września 1939 r. przypieczętowany został los II Rzeczpospolitej. Niedawno minęła kolejna rocznica tego tragicznego wydarzenia. Warto przypomnieć kilka podstawowych faktów z tym związanych.

Sam wybrał Auschwitz [RECENZJA KSIĄŻKI]

Krzysztof Osiński | 25 wrz 2017 Postać rotmistrza (w 2013 r. awansowanego pośmiertnie do stopnia pułkownika) Witolda Pileckiego powinien znać każdy Polak. Natomiast ten, kto go jeszcze nie zna, czym prędzej powinien to zmienić, ponieważ jest dla naszego kraju osobą niezmiernie ważną.

Halewski – ubecka bestia

Redaktor | 23 wrz 2017 Do bezpieki wstąpił, mając zaledwie 26 lat. Pomimo że służył w jej szeregach tylko trzy lata, przez wiele osób został zapamiętany jako krwawa bestia.

Pomnik powinien zostać na Starym Rynku [OPINIA]

Redaktor | 18 wrz 2017 – W żadnej innej lokalizacji ten symbol pamięci bydgoszczan nie będzie odgrywał tak ważnej roli, jak obecnie – o pomniku Walki i Męczeństwa pisze historyk Marek Szymaniak

Cudowne zwycięstwo w znaku krzyża

Redaktor | 14 wrz 2017 14 września w Kościele obchodzi się święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W większości opracowań przeczytamy, że święto jest ono pamiątką odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę. To oczywiście prawda, ale niepełna.

Strajki sierpniowe w Bydgoszczy

Krzysztof Osiński | 31 sie 2017 Mija właśnie kolejna rocznica historycznych strajków sierpniowych z 1980 roku. Uczestniczyli w nich również mieszkańcy naszego regionu, a Bydgoszcz stała się ważnym miejscem ogólnopolskich protestów.