Historia 21 sty 2020 | Redaktor
„Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” - wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA]

fot. Maczu

20 stycznia, z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego przygotowało niezwykłą wystawę, która daje zwiedzającym szerokie spektrum postrzegania klimatu codzienności życia obywateli naszego miasta, gdy należało ono do Cesarstwa Niemieckiego i podczas wydarzeń historycznych tak przełomowych jak proces odzyskiwania niepodległości.

Zgromadzone bezcenne eksponaty odsłaniają charakterystykę zdarzeń, które doprowadziły do włączenia Bydgoszczy w granice niepodległego państwa polskiego po 148 latach zaboru pruskiego. Ukazują też wielonarodowość naszego miasta w czasie I wojny światowej (1914-1918)

Podczas trwającej do maja 2020 r. wystawy „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” możemy oglądać obrazy, grafiki, numizmaty, broń, widokówki, a przede wszystkim klucz umieszczony na ceremonialnej poduszce, symbol odzyskanej niepodległości, który został przekazany przez ostatniego burmistrza Bromberga Janowi Maciaszkowi, komisarycznemu prezydentowi Bydgoszczy. W muzeum znajdują się również liczne dokumenty z epoki, szklane slajdy przedstawiające życie codzienne bydgoszczan w okresie pierwszej wojny światowej.

Ubogie życie mieszkańców naszego miasta z tamtych lat symbolizują takie zachowane przedmioty jak tornister z tektury, buty ze słomy, czy torebka z papieru. Ciekawym i cennym eksponatem jest też oryginalny, nigdy niepokazywany dwumetrowy zwój z bydgoskiej synagogi z przełomu XIX i XX wieku.

Otwarcie wystawy odbyło się 20 stycznia, podczas tego wydarzenia ciekawą atrakcją była próba odtworzenia potraw na podstawie przepisów z wojennych książek kucharskich: niemieckiej z 1915 roku i polskiej z 1918 roku.

Ekspozycję będzie można podziwiać do 10 maja, zgromadzone pamiątki nie tylko ukazują codzienność życia mieszkańców, ale także są obrazem wielu znaczących dla niepodległości naszego miasta wydarzeń historycznych.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor