Katolicka Bydgoszcz 14 maj 2020 | Redaktor
Na ratunek rodzinom. Narodowa nowenna pompejanska [WIDEO]

ks. Dominik Chmielewski, fot. Anna Kopeć

Ks. Dominik Chmielewski, pochodzący z Bydgoszczy znany rekolekcjonista, zaapelował w serwisach społecznościowych o podjęcie narodowej nowenny pompejańskiej w obronie rodzin. Nowenna ta ma być odpowiedzią na kryzys rodziny i atak na nią we współczesnym świecie.

Ksiądz Chmielewski znany jest ze swych charyzmatycznych kazań, które na całym świecie gromadzą tysiące osób. Jego rekolekcje umieszczane w Internecie notują rekordy odsłon i udostępnień. 

20 kwietnia 2020 r. ogłosił narodową nowennę pompejańską. Jej celem ma być obrona rodzin przed zagrożeniami, jakimi są rozwody i podważanie tradycyjnego modelu rodziny. Nowenna ma być odmawiana od 26 maja do 18 lipca. Daty te wynikają ze specyfiki i historii tej modlitwy. 

Nowenna pompejańska odmawiana jest do Maryi Panny Różańcowej z Pompejów. Jej początki sięgają roku 1884 roku. Pierwotną formę opracował Bartolomeo Longo na podstawie objawień maryjnych. 

W przeciwieństwie do klasycznej nowenny, trwające 9 dni, nowenna pompejańska trwa 54 dni. Odmawianie nowenny pompejańskiej, zwanej też „nowenną nie do odparcia”, nie jest trudne. Wymaga jedynie systematyczności i zawierzeniu w Bożą pomoc za wstawiennictwem Maryi. 

Jak odmawiać nowennę pompejańską krok po kroku:

Żegnamy się znakiem krzyża. 

1. Podajemy intencję i mówimy: „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”. 
2. Przechodzimy do modlitw początkowych różańca (Wierzę w Boga, Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu) – odmawiamy jeden raz, na początku nowenny w danym dniu. 
3. Odmawiamy różaniec – piętnaście tajemnic (15 dziesiątek) – nie musisz wszystkich na raz. 
4. Po skończeniu różańca modlimy się krótką modlitwą (błagalną lub dziękczynną – zobacz niżej). Wystarczy tę modlitwę odmówić raz na dzień, na końcu różańca. 
5. Na  końcu modlimy się modlitwą „Pod Twoją obronę” oraz trzy razy z ufnością i wiarą mówimy: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami!” 

Dzięki serwisom społecznościowym możemy modlić się wspólnie. Warto poszukać dla siebie grup wsparcia z tym związanych i wzajemnie mobilizować się do duchowej walki, o którą apeluje ks. Chmielewski. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor