Kultura 18 cze 2019 | Redaktor
Musical na pożegnanie przed wakacjami: „My Fair Lady”

Małgorzata Grela jako Eliza i Ryszard Smęda jako Alfred Doolittle/fot. materiały Opery Nova

Po raz 80. na scenie Opery Nova wystawiony zostanie musical „My Fair Lady”. W ten weekend instytucja zaprasza na ostatnie spektakle przed wakacjami.

Libretto do „My Fair Lady” odwołuje się do komedii Georga Bernarda Shawa, irlandzkiego dramaturga i publicysty, a ta z kolei do greckiego mitu o cypryjskim królu-rzeźbiarzu Pigmalionie, który stworzył tak piękny posąg kobiecy, iż się w nim zakochał.

Oparty na dramacie Shawa musical „My Fair Lady” jest jednym z największych światowych sukcesów tego gatunku. Święcąc triumfy i rekordy popularności od 1956 r. dotarł na sceny teatrów całego świata. Głównym wątkiem libretta jest niebanalna historia uczucia, jakie połączy profesora fonetyki, typowego angielskiego dżentelmena (czytaj: starego kawalera) – Higginsa, z krzykliwą i prostacką uliczną kwiaciarką Elizą, z której (na mocy zakładu) profesor uczyni damę z najlepszego towarzystwa. Sukces przerasta oczekiwania obu stron…

Musical Lernera i Loewego wystawiony zostanie w Operze Nova po raz 80. Wersja grana obecnie, wyreżyserowana przez Macieja Korwina w 2008 r., pozostaje jedynym musicalem w bieżącym repertuarze bydgoskiej sceny muzycznej.Wśród nazwisk pierwszych wykonawców należy wymienić artystów występujących gościnnie: Aleksandrę Meller, Andrzeja Śledzia, Marka Richtera – z Teatru Muzycznego w Gdyni. Z bydgoskich solistów: Edwarda Stasińskiego, Stanisława Barona, Bartłomieja Tomakę, Magdalenę Krzyńską, Łukasza Golińskiego, Katarzynę Nowak-Stańczyk, Wiesławę Kończewską-Plac, Ryszarda Smędę, Małgorzatę Grelę…

Zespoły Opery Nova zapraszają na swe ostatnie przedstawienia przed wakacjami: w sobotę (22 czerwca) o godz. 19.00, w niedzielę (23 czerwca) o godz. 18.00 i we wtorek (25 czerwca) o godz. 19.00.

Orkiestra wystąpi pod batutą Piotra Wajraka. W roli tytułowej: Dorota Sobczak i Małgorzata Grela. Gościnnie wystąpią: jako Higgins Andrzej Kostrzewski, jako Pułkownik Pickering: Witold Wrona. W roli Alfreda Doolittle, „śmieciarza i stoika” - Ryszard Smęda. Choreografię stworzyła Joanna Semeńczuk, solistów, chór i balet ubrała znakomita kostiumograf, Barbara Ptak.

Okazja do obejrzenia „My Fair Lady” ponownie w październiku. 

Źródło: Ewa Chałat, Opera Nova

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor