Kultura 23 cze 2019 | Redaktor
Sama sobie napiszę tę rolę. Recital w Ostromecku

Agata Grześkiewicz/fot. DK Zacisze

W niedziel (23 czerwca) w Pałacu Nowym w Ostromecku wystąpi Agata Grześkiewicz z recitalem „Sama sobie napisze tę rolę”. Wokalistce akompaniować będzie pianista Damian Kryński.

Recital ten jest swego rodzaju przewodnikiem po zakamarkach kobiecej duszy, ukrytych często pod maskami codziennych obowiązków i licznych ról, które każda kobieta zmuszona jest przybierać. Opowieścią, która chciałaby być obiektywna, dlatego „pisana" jest zarówno z perspektywy kobiecej (m.in. A. Osiecka, A. Achmatowa, A. Kitschman), jak i męskiej (m.in. W. Młynarski, B. Maj, J. Kaczmarski, J. Jurandot). Jest to także podróż przez 100-lecie polskiej piosenki, rozpoczęta w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Piosenki pokazują, jak zmieniał się sposób postrzegania kobiety przez otoczenie i przez nią samą.

Perspektywy te łączy na scenie w swej filigranowej postaci Agata Grześkiewicz, która potrafi wydobyć z wykonywanych tekstów rozległy wachlarz emocji. A niemało ich, gdy śpiewa się o kobiecych snach i marzeniach, mężczyznach i miłościach... Jest też w tym recitalu coś osobistego — wszak artystka „sama sobie napisała tę rolę".

Agata Grześkiewicz urodziła się w Olsztynie, wychowała w Lidzbarku Welskim koło Działdowa, a obecnie mieszka w Warszawie, choć nie powiedziała jeszcze w tej kwestii ostatniego słowa. Absolwentka szkoły muzycznej I st. w Brodnicy, w klasie fortepianu. Wykształcona dietetyczka i prawnik kanonista - wszak dobrze mieć konkretny fach w ręku. Stale funkcjonuje na wysokich obrotach, nie zwalnia, mało śpi. „Baterie ładuje” na scenie i przy dobrej książce - a czyta zdecydowanie więcej niż statystyczny Polak. Wrażliwości, nie tylko tej muzycznej, nauczyli ją Mieszkańcy Stumilowego Lasu i Mały Książę.

Uczestniczka programów telewizyjnych „Szansa na sukces” (2010) oraz „Bitwa na głosy” (2012).

Laureatka wielu festiwali i przeglądów piosenki literackiej, m.in.:

 • wyróżnienie w finale XV edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie,
 • II miejsce na 50. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie,
 • I miejsce XVII Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Poetyckiej „Wieczorne Nastroje” w Kwidzynie,
 • I miejsce na XI Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu,
 • Nagroda Główna Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy- Trzcińskiego V Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu,
 • Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej „Reflektor” w Koszalinie.

Jako solistka ma na swoim koncie współpracę m.in. z

 • Romanem Kołakowskim i Teatrem Piosenki — „Imiona Wolności” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości (Hala Stulecia we Wrocławiu - emisja telewizyjna), „Opera matematyczna” (Teatr Piosenki), „Na rogu świata i nieskończoności" (Teatr Piosenki - rola Hanki Ordonówny ), „Piosenki ze starej pasieki - Jan Krzysztof Kelus” (widowisko telewizyjne, Teatr Narodowy w Warszawie), „Fabula Rasa” (Teatr Baj Pomorski w Toruniu), „Stachura. Święte wędrowanie” (Teatr im. Wandy Siemiaszkowej w Rzeszowie);
 • Michałem K. Zawadzkim - pianistą i kompozytorem (recitale piosenki literackiej: „Sama sobie napiszę te rolę”, „Na chwilę przed odlotem” oraz autorskie „Pejzaże moje”),
 • Bogusławem Sobczukiem — „W czasie tej jednej piosenki...” (47. SFP , Scena im. Wyspiańskiego PWST w Krakowie), „Piosenka aktorska...I inne demony” — 35. PPA we Wrocławiu ), oraz Tadeuszem Wicherkiem i Zamojską Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego, Jerzym Satanowskim, Janem Poprawą.

Damian Kryński - pianista i aranżer - wychował się w Siedlcach, ale swoje obecne życie związał ze stolicą. Absolwent szkoły muzycznej I i II st. w Siedlcach (w klasie fortepianu), którą ukończył z celującym wynikiem i kilkunastoma nagrodami na swoim koncie, m.in.:

 • wyróżnienie w międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Chopin i kompozytorzy rosyjscy” - Siedlce, 26 października 2013 r.,
 • laureat VII Regionalnego Przeglądu Piosenki Europejskiej - Mordy, 21 maja 2014 r.
 • I miejsce oraz nagroda specjalna za akompaniament fortepianowy na VII Festiwal kolęd i pastorałek "Kolędowe Serce Mazowsza", 1 lutego 2015 r.,
 • I miejsce w kategoriach: zespoły, soliści, na V Siedleckim Konkursie Piosenki Gospel "Gospeliada", 18 marca 2015 r.,
 • II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki "Debiut" - Siedlce, 22 października 2015 r.

W latach 2013-2015 współpracował z siedleckim muzykiem Maciejem Turkowskim, w grupie piosenki poetyckiej „Dwa słowa”. Do 2017 prowadził scholę KSM (w 2014 r. nagrał wraz z zespołem płytę z pieśniami „Nie do słuchania. Do modlitwy”), z którą aktualnie współpracuje jako pianista.

Obecnie Damian Kryński studiuje Informatykę na wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej i współpracuje jako pianista i wokalista z zespołem Na Nowo. Nie zarzucił zatem muzyki, co więcej w październiku 2018 r. zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu „Jesteśmy Wolni” w Siedlcach.

SAMA SOBIE NAPISZĘ TĘ ROLĘ – recital AGATY GRZEŚKIEWICZ,

pianista: DAMIAN KRYŃSKI

Niedziela (23 czerwca 2019 r.), godz. 16.00, Pałac Nowy, wstęp 15 zł, ulgowy 10 zł (dzieci i młodzież do 15 r.ż. i os. z Bydgoską Kartą Seniora 60+)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor