Kultura 23 lut 15:53 | Redaktor
Słowiańskie obrzędy i romsko-żydowska muzyka na festiwalu Ethniesy w Bydgoszczy [WIDEO]

Kadr z teledysku Kapeli Timingeriu /materiał MCK

Ujawniamy dwa, kolejne zespoły, które wystąpią na 7. Festiwalu Muzyki Ludowej i Tradycyjnej Ethniesy. Grupa Kust odkryje przed nami zapomniane dźwięki polsko-białoruskiego Polesia. Kapela Timingeriu zmiksuje ze sobą muzykę Romów, Żydów i ludów bałkańskich. Ethniesy, które są częścią projektu „Wiosna Festiwali”Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, rozpoczynają się 14 marca.

Kust - występ na Ethniesach w czwartek, 14 marca

Kust, w dialekcie poleskim znaczy po prostu „krzak”. Zarazem jest to nazwa poleskiego obrzędu wiosenno-letniego odbywającego się podczas święta Trójcy Świętej, wiążącego się z pamięcią przodków (Polesie obecnie podzielone jest pomiędzy Polskę, Białoruś, Rosję i Ukrainę).

Właśnie do tych tradycji sięga grupa Kust, której muzyka oparta jest na słowiańskich pieśniach obrzędowych. Podczas koncertu na Ethniesach usłyszymy tradycyjne pieśni weselne i pogrzebowe oraz te tworzone z okazji nadejścia wiosny, lata, żniw, a nawet kolędy.

Ale nie będzie to „muzyka ze skansenu”. Tradycyjne dźwięki  Kust przefiltrowuje przez współczesne gatunki muzyczne: industrial, drone, noise i ambient.

To będzie też uczta dla uszu, bo Kust gra na niesamowitych instrumentach. Tych klasycznych, ale także tradycyjnych: gongach, piszczałkach, rogach, dzwonkach etc.

Zespół tworzą artystki aktywne w wielu projektach muzyki tradycyjnej: Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk, Joanna Gancarczyk. Męską część grupy stanowią cenieni w kraju i zagranicą muzycy alternatywni Rafał Kołacki i Mikołaj Zieliński oraz gitarzysta Tadeusz Skowroński.

Kapela Timingeriu - występ na Ethniesach w sobotę, 16 marca

Ci ludzie są muzyką! Gdziekolwiek się pojawią, od razu zabierają się za granie i śpiewanie. Ten rodzinny zespół traktuje muzykę jako pretekst do spotkania, sytuację żywą i otwartą.

Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy.

Grupa zawiązała się w Rumunii w 2009 roku. Ich muzyka jest uniwersalna - zespół odnajduje się w niemal każdej sytuacji, i na dużych koncertach plenerowych, jak i na kameralnych występach.

Na Ethniesach usłyszymy utwory z ich nowej płyty, o pochodzącej z języka Romów nazwie, „Gadzie i Goje”

7. Festiwal Muzyki Ludowej i tradycyjnej Ethniesy odbędzie się w dniach 14-17 marca 2019. Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.

Jarosław Jaworski, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor