Kultura 29 lis 11:55 | Redaktor
Spotkanie poświęcone Edwardowi Stachurze wkrótce w KPCK

Edward Stachura - postać zagadkowa, poeta, prozaik, pieśniarz... będzie bohaterem najbliższego spotkania w KPCK z cyklu 'Portrety", prowadzonego przez p. Urszulę Guźlecką.

3 grudnia 2019 (wtorek) na godz. 18:00 w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury (pl. Kościeleckich 6) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Portrety”. Tym razem będzie ono poświęcone Edwardowi Stachurze.

Wieczór poprowadzi tradycyjnie Urszula Guźlecka, odbędzie się rozmowa z zaproszonymi gośćmi na temat postaci Edwarda Stachury, zaplanowana jest także projekcja 30-minutowego filmu.

Edward Stachura – polski poeta, rozpoznawalny dla kilku pokoleń miłośników poezji śpiewanej dzięki zespołowi Stare Dobre Małżeństwo, które wykonywało utwory na bazie jego tekstów.

Urodził się na dwa lata przed II Wojną Światową we Francji, w 1948 rodzina wróciła do Polski. Mały Edward uczył się m.in. w Szkole Podstawowej nr 2 w Aleksandrowie Kujawskim, Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ciechocinku, był także wolnym słuchaczem UMK w Toruniu i studentem KUL.

Edward Stachura pisał liryki i poematy, ballady i gawędy, także śpiewał własne teksty. Jego postać jednak otoczona jest klimatem wielkiego smutku, gdyż zmagał się z problemami psychicznymi, bywał pacjentem szpitala psychiatrycznego „Drewnica” w Ząbkach pod Warszawą. Ostatecznie popełnił samobójstwo w swoim mieszkaniu w bloku przy ul. Rębkowskiej 1 w Warszawie, na Pradze-Południe . Nie była to jego pierwsza próba samobójcza, jednak ta właśnie była ostateczna.

 

Źródło i fot.: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor