Kultura 22 lip 11:59 | Jacek Kargól
Tak kiedyś brzmiała Europa. Huskarl wystąpił w ramach „Koncertów Nieoczywistych”

Zespół Huskarl podczas koncertu w Bydgoszczy / fot. Jacek Kargól

Dawne stroje, dawne instrumenty, dawna muzyka. Wszystko to mogła oglądać publiczność zgromadzona na placyku przed Urzędem Żeglugi Śródlądowej, niedaleko skweru Franciszka Floriana Czakiego. Do Bydgoszczy przyjechał zespół Huskarl.

W czwartek 18 lipca przed Urzędem Żeglugi Śródlądowej (ul. Marcinkowskiego 1) odbył się kolejny występ z cyklu „Koncerty Nieoczywiste”. Gościem Fundacji „Mandragora” był
gnieźnieński zespół Huskarl grający muzykę dawnej Europy, mający w repertuarze pieśni i tańce, które przetrwały do czasów dzisiejszych. Ich muzykę podzielić można na średniowieczną,
renesansową, etniczną (m.in. muzyka bretońska, węgierska, bałkańska) i współczesną.

Huskarl wykorzystuje instrumenty tradycyjne, m.in. dudy, szałamaje, flety, skrzypce, bouzouki irlandzkie, lirę korbową i różnego rodzaju bębny. Muzycy odtwarzają historię, kładąc szczególny nacisk na pielęgnowanie europejskich tradycji muzyczno-dudziarskich. Trzeba także dodać, że wystąpili w strojach z dawno minionej epoki.

Zespół, który koncertuje i na imprezach krajowych, i międzynarodowych, zabawiał radosnymi utworami nie tylko wierną publiczność „Koncertów Nieoczywistych”, ale też przechodniów zatrzymujących się w to upalne popołudnie, dla chwili wytchnienia, przy niedalekiej fontannie. Kwartet wykonywał w większości utwory instrumentalne, ale mogliśmy też usłyszeć śpiew, i to nawet po węgiersku! Na zakończenie zespół zaprezentował swoją wersję motywu przewodniego z „Gwiezdnych Wojen”, wzbudzając olbrzymi aplauz.

Zespół Huskarl występuje w składzie:
Mikołaj Woźniak - dudy, szałamaje, flety, lira korbowa, wokal
Aleksander Basiński - baraban, djembe, bęben obręczowy, dudy
Regina Borkowska-Kędzierska - skrzypce
Filip Skitek - bouzouki irlandzkie, wokal

fot. Jacek Kargól

Fundacja Inicjatyw Kulturalnych „Mandragora” jest organizatorem projektu „Koncerty Nieoczywiste”, czyli cyklu prezentacji muzycznych odbywających się w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, umożliwiającej bezpośredni i spontaniczny kontakt z odbiorcami. Nie jest to kolejny festiwal, lecz wyjście z muzyką w przestrzeń publiczną. Artyści zaproszeni do udziału w tych niecodziennych koncertach pojawiają się ze swoją sztuką w wielu miejscach, często zaskakujących, takich jak: park, deptak, podwórko, brama, plac zabaw, etc. Tegoroczne koncerty odbywać się będą m.in. na Barce Lemara, w parku Kazimierza Wielkiego, parku Jana Kochanowskiego, bulwarach nad Brdą i Kanałem Bydgoskim oraz na „Londynku”.