Kultura 26 cze 2019 | Redaktor
Ze szkła tworzą dzieła sztuki użytkowej [ZAPROSZENIE]

fragment plakatu

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż ekspozycji „DOMena szkła – ASP Wrocław”. Na wystawie znajdzie się szkło użytkowe pedagogów i studentów Katedry Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Ekspozycja to już drugie, po wystawie „Postawy i Procesy – szkło artystyczne z ASP we Wrocławiu” z 2016 r., wspólne przedsięwzięcie wrocławskiej uczelni z bydgoskim muzeum. Realizacja wystawy związana jest z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą powstania Wydziału Ceramiki i Szkła, stanowiącego unikat wśród polskiego szkolnictwa artystycznego.

W tytule wystawy zawarta jest wskazówka przybliżająca charakter ekspozycji. Aranżację stanowią szkielety domów, które wyznaczają cztery tematycznie wyodrębnione działy: stół, dekoracja, opakowanie, światło. Jak podkreśla kurator wystawy Beata Mak-Sobota: „Pedagodzy i studenci realizują swoje aspiracje twórcze na drodze projektowej, wykorzystując też doświadczenia płynące z pracy artystycznej ze szkłem. Szkło bowiem stanowi tworzywo, które traktowane jest jako nowe medium artystyczne, jednak przede wszystkim jest tym materiałem, który towarzyszy nam w naszej codzienności. To nie tylko jako wyznacznik współczesnej architektury, ale przede wszystkim szereg przedmiotów codziennego użytku. Szkło w kontekście funkcjonalnym związane jest poprzez wielowiekową tradycję z domem - wypełnia przestrzeń stołu, stanowi element oświetlenia, pozwala przechowywać i dekorować”.

Wernisaż odbędzie się w czwartek (27 czerwca) o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 8). Wystawę będzie można oglądać do 8 września. Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor