Kultura 4 paź 13:50 | Redaktor
Znany rzeźbiarz tworzy także medale. Wystawa prac Michała Kubiaka [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Postaci ważne dla Polski i Bydgoszczy, rocznice, zabytki – to wszystko upamiętnia twórczość medalierska rzeźbiarza Michała Kubiaka. Największą dotąd prezentację jego medali można oglądać w Bibliotece Głównej UKW.

Drzwi Błogosławieństw w bazylice św. Wincentego á Paulo, Drzwi Jubileuszowe w katedrze bydgoskiej, Ławeczka Mariana Rejewskiego, posąg Andrzeja Szwalbego przed filharmonią, Wędrowiec i Flisak – to z tych dzieł przede wszystkim bydgoszczanie znają rzeźbiarza Michała Kubiaka.

Pod koniec lat 70. zainteresował się także twórczością medalierską. Jego prace w tej dziedzinie sztuki od czwartku (3 października) eksponowane są w Sali Pamięci Bydgoszczan w Bibliotece UKW.

O pracach opowiadała kurator wystawy Irena Borowczak. Pierwszym z zaprezentowanych był medal z 1979, stworzony przez artystę z okazji wyboru Karola Wojtyły na papieża: to plakietka z popiersiem Wojtyły i napisem „Gaude Mater Polonia”. Jana Pawła II ukazuje także praca późniejsza o dwa lata: z faksymilem podpisu i herbem papieskim.

– Te prace nawiazują do medalu klasycznego – przede wszystkim liczy się treść, nie forma. Przekazują ogromny ładunek emocjonalny – tłumaczyła Borowczak.

fot. Anna Kopeć

To jednocześnie pierwsza z szeregu postaci ważnych dla kraju i Bydgoszczy, które upamiętnione zostały na medalach Kubiaka. Na zamówienie Akademii Techniczno-Rolniczej stworzył m.in. medal z podwójnym portretem patronów uczelni – Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Następnie poświęcał prace Adamowi Grzymale-Siedleckiemu, kardynałowi Wyszyńskiemu, Czesławowi Miłoszowi z okazji przyznania mu Nagrody Nobla. W trudnym okresie początku lat 80. „ku pokrzepieniu serc” powstały także medale z postaciami takimi jak Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski.

Kubiak stworzył również medal poświęcony Leonowi Barciszewskiemu – prezydentowi Bydgoszczy w latach 1932-1939, któremu miasto zawdzięczało m.in. szpital na Bielawach i elektrownię na Jachcicach. Barciszewski został rozstrzelany przez Niemców – razem z nim zginął jego 11-letni syn.

W latch 80. zawiązał się społeczny komitet budowy pomnika Barciszewskiego. Medal Kubiaka był cegiełką w procesie gromadzenia środków na to przedsięwzięcie.

Na zamówienie bydgoskich działaczy Solidarności rzeźbiarz wykonał też medal poświęcony Lechowi Wałęsie, z okazji otrzymania przez niego pokojowej Nagrody Nobla. Odlewany był w konspiracji, a do podpisu zawieźli go Wałęsie – do jego strzeżonego przez milicję mieszkania w Gdańsku – prof. Roman Kotzbach i Antoni Tokarczuk. Jak tłumaczyła kurator, medale trafiły później do osób wracających z internowania, a dochód ze sprzedaży zasilił konto społecznego komitetu prymasowskiego, działającego wówczas przy bazylice.

fot. Anna Kopeć

W zbiorach znajdują się też medale rocznicowe: na 600-lecie Więcborka, 700-lecie Tucholi, 60-lecie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i 650-lecie nadania Bydgoszczy praw miejskich oraz seria medali poświęcona bydgoskim zabytkom. 

Niektóre medale mają kształty standardowe (owal), inne nawiązywały natomiast do formy pieczęci lub kształtu Polski. Formę książki ma natomiast medal wykonany dla Klubu Miłośników Książki przy księgarni Współczesnej – elitarny klub zapraszał m.in. znanych pisarzy, i przeznaczał dla nich taką właśnie pamiątkę.

Wystawa powstała przy współpracy Biblioteki Głównej UKW i Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Można ją oglądać do 8 listopada.

mk

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor