Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 3 lis 2021 Pisząc o stanie wojennym, można, wbrew pozorom, podkreślać także zachowania pełne honoru i godności. I nie chodzi tu bynajmniej o zachowania gen. Jaruzelskiego, określanego przez niektórych mianem „człowieka honoru”, co należy uznać za rzecz wielce haniebną. Chodzi tu o pełną godności postawę osób gnębionych i prześladowanych, którzy potrafili zachować ją nawet w...

II Wojna Światowa Polaków w 100 przedmiotach [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 27 paź 2021 Przedstawienie wydarzeń czy też pewnych historii przez pryzmat zwykłych rzeczy z ówczesnych czasów stało się bardzo popularne wśród historyków jak i popularyzatorów historii. Kolejnym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest książka pt. II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach.

Renault FT , cz. 1 i 2 - Adam Jońca [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 2 paź 2021 Pomimo, że w II wojnie światowej polska broń pancerna w przeciwieństwie do niemieckiej nie odegrała poważniejszej roli to jednak cały czas historii konstrukcji wykorzystywanych przez polskie wojsko wzbudza fascynację i zainteresowanie kolejnych pokoleń miłośników historii.

Nowy album o bydgoskim Śródmieściu już w księgarniach

kd | 6 wrz 2021 6 września miał premierę album „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia. Plac Teatralny – Gdańska – Plac Wolności” z ponad setką pocztówek i zdjęć z przedwojennej Bydgoszczy pochodzących z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Zabierają nas one w podróż pełną życia, które toczyło się na ulicach przedwojennej Bydgoszczy.

Adam Jońca - Renault FT [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 30 sie 2021 Wydawnictwo Vesper oddało do rąk czytelników długo oczekiwany album opisujący historię jednego z najsłynniejszych modeli czołgów używanych przez Wojsko Polskie w okresie II RP.

Zasiew przeciw-rewolucji [RECENZJA]

Redaktor | 29 sie 2021 Już za dwa tygodnie, w niedzielę 12 września, Sługa Boży, kardynał Stefan Wyszyński zostanie ogłoszony błogosławionym, co oznacza, że Kościół zezwala na jego oficjalny kult i publiczne modlitwy zanoszone za jego wstawiennictwem.

Bohaterowie Auschwitz. Opowieść o ludziach, którzy potrafili stawić opór piekłu [FRAGMENTY]

kd | 8 sie 2021 Oporem mogło być wszystko, bo wszystko było zabronione. Oporem stawała się każda działalność, która stwarzała wrażenie, że więźniowi pozostało coś z dawnej osobowości i indywidualności. KL Auschwitz to bezmiar ludzkiego cierpienia, poniżenie, rozpad osobowości i heroiczne próby ocalenia własnej tożsamości. Świat odwróconego Dekalogu. Świat odwróconych ludzkich...

Pij wino, będziesz zdrowy? [RECENZJA]

Redaktor | 8 sie 2021 „Wino jest zdrowe” – książkę pod takim tytułem i z taką tezą napisali znany bydgoski lekarz, profesor Władysław Sinkiewicz, kardiolog oraz dr Małgorzata Chudzińska, dietetyk. 

Aldo Capri - „Dziennik z Gusen” [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 25 cze 2021 Piekło niemieckich obozów koncentracyjnych doczekało się już tysięcy opisów, monografii i wspomnień. Każde z nich niesie za sobą ładunek emocjonalny i poznawczy. Wydawać by się mogło, że już żadna historia nie może nas zaskoczyć. A jednak - do rąk czytelników wydawnictwo Replika oddaje wstrząsający pamiętnik Aldo Carpiego.

Tajna historia Biura Ochrony Rządu. Bodyguardzi i janczarzy elit PRL-u [RECENZJA]

Krzysztof Drozdowski | 10 cze 2021 Biuro Ochrony Rządu za PRL-u było okryte mgłą tajemnicy, a dziennikarski światek doskonale zdawał sobie sprawę, że nie powinien zajmować się borowcami. Czego tak się obawiano? Przede wszystkim ogromnej wiedzy, jaką posiadali funkcjonariusze BOR na temat ochranianych przez nich notabli komunistycznych oraz ich rodzin. Żadna ze służb specjalnych w tamtych siermiężnych czasach...