Książka 30 cze 2019 | Redaktor

Krzysztof Osiński tym razem poleca książki z różnych biegunów opinii, a nawet światopoglądu.

Orwell naszych czasów  

Tony Judt to nieżyjący już lewicowy historyk o żydowskich korzeniach. Ponieważ jednak był bezkompromisowy, a zarazem niezwykle uczciwy i rzetelny, często atakowały go środowiska lewicowe i żydowskie (państwo Izrael wielokrotnie starało się blokować jego publikacje). Nie trzeba dodawać, że równie często atakowany był przez prawicę. Postępowanie takie dowodzi jedynie, że był on w pełni niezależny, a tym samym – ciekawy. Nie bez powodu niektórzy nazywają go „Orwellem naszych czasów”. Zawarte w książce refleksje nad historią najnowszą dają do myślenia, zmuszając często do zrewidowania wcześniejszych poglądów i wyobrażeń. Lektura obowiązkowa dla wszystkich spragnionych intelektualnych wyzwań i głębszych refleksji nad historią. 

Tony Judt: Zapomniany wiek XX. Retrospekcje Dom Wydawniczy Rebis  


Zanim nastały parytety 

Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku pozycja kobiet w odrodzonym państwie znacząco się poprawiła. Wymiernych przejawem tej zmiany było chociażby zyskanie przez nie praw wyborczych. Z uprawnień tych panie chętnie korzystały, angażując się m.in. w życie polityczne. W prezentowanej książce autorka przybliża losy pierwszych ośmiu posłanek zasiadających w ławach poselskich Sejmu Ustawodawczego. Reprezentowały one różne partie, środowiska, poglądy czy nawet zachowania. Wiele je dzieliło, ale mimo to często potrafiły działać wspólnie, w sprawach które uznawały za ważne. Pomimo że miały swój wkład w historię, dziś są mało znane. Dzięki tej publikacji wielu czytelników będzie mieć okazję dowiedzieć się co nieco na ich temat.

Olga Wiechnik: Posełki. Osiem pierwszych kobiet, Wydawnictwo Poznańskie 


Polska oczami lewicy 

Marcin Anaszewicz i Sylwia Spurek to nie tylko para tworząca tytułowy związek partnerski, ale również lewicowi politycy, związani obecnie z partią Wiosna. Prezentowana właśnie książka to zapis prowadzonej przez niech rozmowy na różne tematy. Publikację traktować można w kategoriach marketingu politycznego, bo przecież nie jest przypadkiem wydanie jej właśnie w roku, w którym przeprowadzane są dwie kampanie wyborcze (teraz już wiemy, że pierwsza z nich zapewniła Spurek mandat w Europarlamencie). Zwolennicy lewicy będą z pewnością zachwyceni, zwolennicy prawicy bez wątpienia po lekturze utwierdzą się w tym, że z autorami się nie zgadzają. Niezależnie od poglądów warto przeczytać, aby wiedzieć, kto kształtuje lub chce kształtować polską politykę.

Marcin Anaszewicz, Sylwia Spurek: Związek partnerski. Rozmowy o Polsce, Wydawnictwo Poznańskie

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor