Książka 19 kwi 2020 | Krzysztof Drozdowski
Zdjęcia lotnicze Polski z okresu II wojny światowej [RECENZJA]

Od kilku lat w pracach badawczych trwa moda na zdjęcia lotnicze. Powstają albumy poświęcone kolejnym miastom zawierające liczne zdjęcia pochodzące ze zbiorów archiwalnych, państwowych i prywatnych. Warto poznać historię powstawania takich zdjęć, jak i zyskać narzędzia do ich interpretacji. Z pomocą przychodzi nowa publikacja pracowników Politechniki Warszawskiej.

Omówienie tej publikacji trzeba zacząć od najbardziej kontrowersyjnego elementu, którym, prawdopodobnie ku zaskoczeniu samych autorów, stała się okładka. Otóż wzbudziła wielkie zdziwienie i niezadowolenie wśród osób zainteresowanych tą pozycją. Powód jest prozaiczny. Autorzy postawili sobie za cel omówienie zdjęć lotniczych Polski z okresu II wojny światowej. Na okładce znajduje się zaś wykonany z kolażu wielu zdjęć lotniczych kontur obecnych granic Polski, w żadnym stopniu nieodpowiadający granicom państwa polskiego sprzed 1945 roku. W dość krótkim wstępie niestety autorzy nie pokusili się o wyjaśnienie tej osobliwości.

Również tytuł - w zestawieniu z zawartością - można uznać za mylący. W tej dość skromnej publikacji (186 stron) znajdziemy ledwie kilkanaście zdjęć lotniczych lub ich fragmentów.

Taka liczba zamieszczonych fotografii lotniczych powoduje znaczący niedosyt po zakończeniu lektury. Brak jest również choćby wzmianki o kilku znaczących pozycjach albumowych, które, jak wspomniano na początku, poświęcone są poszczególnym miastom. Takie albumy powstały choćby dla Piły, Gdańska, Wrocławia, Warszawy czy też Bydgoszczy. 

Autorzy monografii skupili swoją uwagę raczej na techniczncyh aspektach fotografii lotniczej. Dlatego też w publikacji zawarte są wartościowe informacje dotyczące technicznych parametrów kamer lotniczych oraz ich produktach, w postaci zdjęć lotniczych. 

Dużą uwagę autorzy przykładają do interpretacji zdjęć i ich elementów. Co prawda, na stronach 38 i 39 zdarzyła się pomyłka w opisie, jednakże uważny czytelnik z łatwością dojdzie do odpowiedniego rozwiązania.

Autorzy, co nieczęsto się zdarza, doradzają również, w jaki sposób  „wyciągnąć” najważniejsze detale z obrabianych zdjęć za pomocą różnych programów graficznych.

Podsumowując - jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zajmuje się tematyką zdjęć lotniczych.

S. Różycki, K. Osińska-Skotak, A. Świątel, „Zdjęcia lotnicze Polski z okresu II wojny światowej”, Warszawa 2020, wyd. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

 

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.