Opera Nova 3 maj 2017 | Redaktor
Opera na afiszu. Wystawa plakatów BFO

Dwadzieścia cztery plakaty operowe ze zbiorów bydgoskiej opery będzie można podziwiać na wystawie w Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego przy ul. Jagiellońskiej 47 w Bydgoszczy. Wystawę towarzyszącą XXIV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu, organizowanemu przez Operę Nova, będzie można oglądać od 4 do 13 maja.

Autentyczne plakaty operowe prezentują kolekcję prac zaprojektowanych przez najwybitniejszych polskich grafików, m.in., przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Prezentowane na wystawie plakaty wyszły daleko poza funkcje informacyjne i zapowiadające nadchodzące wydarzenia operowe. Plakaty operowe to wyjątkowe dzieła, które pokazują związek projektu graficznego i muzyki.

- W dobie grafiki komputerowej plakaty operowe wykonane tradycyjnymi metodami nabierają wyjątkowego znaczenia. Są to tak naprawdę obrazy, głęboko przemyślane, zarówno pod względem formy, jak i treści. Dlatego też polska szkoła plakatu jest tak doceniana na całym świecie. W prezentowanych pracach opowiadających historię wystawianych oper widać zindywidualizowany styl twórców i wysokie walory artystyczne. Plakaty zaskakują nie tylko różnorodnością rozwiązań plastycznych, ale też dowcipem, aluzyjnością, aforyzmami, graficznymi skojarzeniami. Sam plakat operowy jest bardzo trudną formą sztuki, gdyż w jednej prostej formule musi zawierać nie tylko informację o wydarzeniu operowym, ale także ukazać za pomocą środków graficznych wybrany fragment libretta czy tytuł opery - uważa Hanna Kardas, założycielka Bydgoskiego Centrum Sztuki

Plakaty autorstwa najwybitniejszych polskich twórców, takich jak: Wiesław Rosocha, Wiesław Wałkuski, Wiktor Sadowski, Rosław Szaybo, Wiesław Grzegorczyk, Michał Batory czy Karolina Michałowska-Filipowicz będzie można oglądać w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego od 4 do 13 maja.

Wśród zaprezentowanych prac znajduje się prawdziwy unikat – jedyny zachowany egzemplarz plakatu z I edycji Bydgoskiego Festiwalu Operowego z 1994 roku. Dodatkowo, będzie można obejrzeć suknię Zofii ze spektaklu Stanisława Moniuszki ,,Halka" z 2013 roku.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor