Podróże 14 lip 2019 | Redaktor
Costa del Sol: wybrzeże słońca, wina i flamenco

Wybrzeże ciągnące się na zachód od stolicy prowincji Malagi, to niemal niekończący się pas kurortów i kompleksów wypoczynkowych/fot. Alfamar

W Andaluzji można odnaleźć wszystko, co kojarzy się z Hiszpanią: flamenco, corridę, kastaniety, białe wioski, piaszczyste plaże i hiszpańskie słońce. To najgorętszy i najbardziej słoneczny region Europy.

To właśnie w Andaluzji, na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego, leży słynne Costa del Sol, oblewane wodami Morza Śródziemnego. Obejmuje brzeg od przylądka Gata do przylądka Taryfa w Cieśninie Gibraltarskiej. 

Tutejsze Góry Betyckie biegnące równolegle do wybrzeży, w wielu miejscach dochodzą do samego morza. 

Niewielkie obszary nizinne, głównie u ujść rzecznych, wykorzystywane są do upraw cytrusów, arbuzów, melonów i przede wszystkim winorośli. To tu produkuje się sławne w świecie słodkie wino typu malaga. 

Krajobrazy, plaże i klimat od lat ściągają na Wybrzeże Słońca tłumy turystów. Na obszarze o długości prawie 300 km wybudowano setki hoteli, campingów, pól namiotowych i wiosek wakacyjnych. Plaże są tu w przeważającej części kamieniste i skaliste.Wybrzeże oferuje turystom 11 portów jachtowych, ze słynnym Puerto Banus na czele, szkoły windsurfingu, nurkowania i żeglarstwa, i 30 pól golfowych. 

Do wyboru wachlarz plaż 

Plaże na Costa del Sol – jest ich ponad 100 – najczęściej są szerokie, pokryte szarym piaskiem lub kamieniami. We wschodniej części wybrzeża w małych zatoczkach można znaleźć dzikie plaże, np. Rincon de la Victoria – chętnie odwiedzaną przez mieszkańców Malagi. Wśród licznych kamienistych i piaszczystych plaż położonych w zatoczkach i malowniczych klifów słynie Nerja. 

Wybrzeże ciągnące się na zachód od stolicy prowincji Malagi, to niemal niekończący się pas kurortów i kompleksów wypoczynkowych. 

Najczęściej odwiedzane miejscowości to: Torremolinos – pierwszy hiszpański kurort, wybierany głównie przez amatorów sportów wodnych i dyskotek, Fuengirola – zdominowana przez Anglików, głównie rodziny z dziećmi i emerytów, Santa Amelia i Los Boliches – jedne z najpiękniejszych plaż tej części wybrzeża. 

Marbella to najbardziej ekskluzywny kurort Costa del Sol, z licznymi zaułkami, białymi domkami. Odwiedzają go rodziny królewskie, milionerzy i gwiazdy filmowe. 

W Esteponie chętnie wypoczywają turyści poszukujący spokoju, a piękne piaszczyste plaże z żółtym piaskiem przyciągają rodziny z dziećmi. 

Natomiast Costa Natura upodobali sobie naturyści. Do Costa del Sol zalicza się również skałę Gibraltaru (426 m n.p.m), miejsce, gdzie spotykają się Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim oraz Europa z Afryką. To zamorskie terytorium autonomiczne Wielkiej Brytanii. Spotkać tu można setki małpek wygrzewających się w słońcu lub wskakujących na ramiona turystów. 

Sielskie domki i piękno natury 

Na południu kraju warto zobaczyć „białe wioski Andaluzji” – około 30 miasteczek z uroczymi białymi domkami, tworzących jedną z najciekawszych tras turystycznych. Biel na błękitnym tle to dominujące barwy tego regionu. Jednym z najpiękniejszych miasteczek jest położona na wysokim wzniesieniu Yunguera – 55 km od Marbelli. 

Na północ od Rondy leżą dwa kolejne: Olvera – wyróżniająca się zwartą zabudową oraz Setenil – którego białe domy wtłoczone są pod wąskie skały. 

Najpiękniejsza trasa spacerowa prowadzi doliną rzeki Guadalevin do malowniczego miasta Rondy – domy przyklejone do stromych skalistych ścian wiszą nad ponadstumetrowym wąwozem El Tajo, który dzieli miasto na pół. Brzegi wąwozu spina XVIII-wieczny most Puente Nuevo. To „wiszące miasto” słynie z jednej z najstarszych (1785 r.) i największych aren walk byków. 

W górach Sierra de Libar (kilkanaście kilometrów od Rondy) znajdziemy Cueva de la Pileta, grotę, której ściany są ozdobione prehistorycznymi rysunkami zwierząt. 

Równie ciekawe groty to Cueva del Hundidero i Cueva del Gato znajdujące się w okolicach Montejaque. 

Mury pamiętające Maurów 

Obowiązkowo zobaczyć trzeba Sewillę, stolicę Andaluzji, miasto flamenco, Carmen, Don Juana i Figara. Zabytki Sewilli to m.in. katedra Najświętszej Marii Panny, Wieża Giralda, Alkazar – dawny pałac królewski, XV-wieczny Dom Piłata, plac Hiszpański – kompleks pałacowo-ogrodowy. Przyroda, historia, sztuka, europejska i afrykańska przeplatają się tu ze sobą na każdym kroku. 

Każdy zakątek regionu pamięta czasy Wielkiego Kalifatu Zachodniego, nie brakuje tu zabytków o arabskim charakterze oraz tych należących do kultury klasycznej w Hiszpanii. 

Przykładem kultury arabskiej jest pochodzący z VIII wieku Wielki Meczet w Kordobie z ponad 800 kolumnami. Warto zobaczyć również Alcazar de los Reyes Cristianos, letnią rezydencję rodziny królewskiej z przepięknym rzymskim mostem Puente Romano. 

Jednym z najwspanialszych zabytków Hiszpanii jest Alhambra, ogromny czerwony zespół pałacowy w Grenadzie, pomnik architektury arabskiej w Europie Zachodniej. Obok Alhambry znajduje się Generalife, letnia rezydencja emirów. Warto wybrać się na spacer po najstarszej dzielnicy miasta, Albacin. Wrażenie robi monumentalna renesansowa katedra Santa Maria z XV wieku. 

W Maladze uwagę zwraca olbrzymia arabska forteca Alcazaba, siedziba mauretańskich władców z IX w., górujący nad miastem zamek Castillo de Gibralfaro z XIV w., Teatro Romano oraz XV-wieczna katedra. 

W Andaluzji można odnaleźć wszystko, co kojarzy się z Hiszpanią: flamenco, corridę, kastaniety, białe wioski, piaszczyste plaże i hiszpańskie słońce. To najbardziej słoneczny i najgorętszy – pod względem temperatur powietrza i temperamentu mieszkańców – region Europy. Bez przesady można powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, jakiego typu wakacji szuka.

Marcin Kowalewski 

Centrum Podróży Alfa Mar 

Gajowa 43 www.alfamar.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor