Pogoda w Bydgoszczy 15 maj 2018 | Redaktor
Cyklon nas okrąża [POGODA]

Niż znad Niemiec przemieszcza się na wschód i kształtuje pogodę w Polsce.

Manfred panuje [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 04:54

Znów będzie coraz cieplej [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 06:39

Wczoraj pozwoliłem sobie określić wędrówkę niżu Vadjma z południowych Niemiec przez Austrię, Wegry, Rumunię, Ukrainę, wschodnią Polskę na Litwę i nad Bałtyk, żartobliwym terminem "tour de Pologne", bo rzeczywiście niż ten niemal dokładnie obiegnie dookoła nasz kraj.

Jeśli pamięta się o jednym z podstawowych praw meteorologii, że mianowicie niż (zwany inaczej cyklonem) na półkuli północnej obraca masy powietrza zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wksazówek zegara, to ciekawych obserwacji dostarczą nam w najbliższych dniach zmiany kierunku wiatru. 

Wczoraj wieczorem i dziś rano wiał on ze wschodu. I nic dziwnego - centrum niżu jest na południe od nas, nad Austrią. W nocy, gdy centrum to będzie juz nad Rumunią, wiatr skręci na północny i ten kierunek utrzyma się przez dobę - w czasie wędrówki niżu na północ. Wreszcie w czwartek, gdy centrum niżu będzie już nad Litwą, wiatr zmieni kierunek na północno zachodni.

Pogoda w tym czasie - co jest normalne w obszarach niżowych - bedzie niestabilna, ze zmiennym zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu, moga się też zdarzać rozpogodzenia. Temperatura maksymalna dziś wyniesie 17 stopni, jutro - 20, w środę - 19. 

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 4.49, zajdzie o 20.40. Dzień będzie trwał 15 godzin i 51 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor