Pogoda w Bydgoszczy 28 cze 2019 | Redaktor
Czas wielkich zmian [POGODA]

Sytuacja w atmosferze w naszym regionie nadal jest bardzo dynamiczna

Dziś maksimum temperatury? [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 07:36

Nadal upalnie, ale możliwe będą burze [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 07:58

Profesor Teodor Kopcewicz, autor monumentalnego, trzytomowego podręcznika „Fizyka atmosfery”, na którym wykształciły się już trzy pokolenia meteorologów, mawiał podobno (za młody jestem by Go pamiętać, uczyłem się u Jego uczniów), że Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego o nieumiarkowanych zmianach pogody. 

Doskonałą ilustracją tej tezy były dwa dni — przedwczorajszy i wczorajszy. Najpierw rekordowy upał, przekraczający 36 stopni, a zaraz nazajutrz dotkliwie zimny wiatr północny, przy temperaturze w najwyższym punkcie nieznacznie tylko przekraczającej 20 stopni. Dziś rano, przed wschodem słońca, było natomiast w Bydgoszczy niecałe 13 stopni przy bezchmurnym niebie i już bez wiatru.

Sytuacja w atmosferze w naszym regionie nadal jest bardzo dynamiczna. Otwarta jest cyrkulacja zachodnia, czyli naturalny proces, polegający na wędrówce nizów znad Atlantyku na wschód. Niż nazwany przez niemców „Otto”, który swoją tylną częścią przyniósł nam ochłodzenie, odsuwa się już nad Rosję, a znad morza Północnego nadchodzi wyż, „Vera”. On jednak nie będzie miał większego znaczenia. 

Dziś jeszcze będziemy mieć w Bydgoszczy i w Polsce napływ powietrza z północy, ale jutro zmieni się na zachodni i następnie południowy, zacznie więc znów napływać powietrze tropikalne. W niedzielę, kiedy znad Atlantyku nadejdzie nad Skandynawię kolejny niż, „Nasir”, znów będzie upał, a w poniedziałek — powtórka z wczoraj — czyli ochłodzenie, wydaje się, że jednak tym razem ze sporym deszczem.

Dziś przewidywane jest w Bydgoszczy zachmurzenie umiarkowane i duże z okresowymi rozpogodzeniami. Mogą się zdarzyć przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna około 23 stopnie, wiatr umiarkowany, północno-zachodni i północny.

W nocy będzie chłodno jak na tę porę roku, około 11 stopni. Jutro więcej słońca, zachmurzenie małe lub umiarkowane, temperatura maksymalna około 25 stopni. 

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 4.23, a zajdzie o 21.18. Dzień będzie trwał 16 godzin i 54 minuty. 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor