Pogoda w Bydgoszczy 19 lip 06:39 | Redaktor
Nadchodzi front. Tym razem ciepły [POGODA]

Z zachodu napływa cieplejsze powietrze polarno – morskie

Chłodna (wyborcza) niedziela [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 07:54

Pochmurno i chłodno [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 08:16

Nad północno zachodnią Rosją wciąż jeszcze siedzi doskonale znam znany niż „Rico”, odpowiedzialny za chłód, który towarzyszył nam w ciągu ostatnich wielu dni. To on sprowadzał wciąż zimne powietrze akrtyczne. Z kolei w rejonie wysp Brytyjskich znajdują się dwa niże. „Sepp” z centrum pomiędzy północnymi wbrzeżami Szkocji, a Islandią oraz Theo — nad Irlandią. 

Europa pod względem układów barycznych podzielona jest na część północną, znajdującą się pod wpływem wspomnianych niżów oraz południe kontynentu, które znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Ten obszar wyżowy łączy się siodłem z wyżem Azorskim. Ponadto wyż znajduje się w rejonie podbiegunowym, na północ od Skandynawii.

Wygląda więc na to, że konsekwentnie realizowany jest scenariusz, który wkrótce doprowadzi do przebudowy w atmosferze, stanie się to, gdy południwo europejski wyż połączy się z podbiegunowym, tworząc blokadę dla cyrkulacji zachodniej, czyli wędrówki niżów znad Atlantyku na wschód. Taka cyrkulacja zachodnia jest naturalnym zjawiskiem zawsze wtedy, gdy blokady wyżowej nie ma.

Tymczasem zanim zostanie ona zablokowana, nad dzielnice zachodnie nasuwa się strefa ciepłego (a właściwie zokludowanego, ale o charakterze ciepłym) frontu atmosferycznego, związana z niżem „Sepp”. Z zachodu napłynie cieplejsze powietrze polarno – morskie. Ciśnienie lekko wzrasta.

Dziś w Bydgoszczy spodziewane jest zachmurzenie początkowo małe, wzrastające w ciągu dnia. Po południu lub wieczorem możliwe będą przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura maksymalna wyniesie około 26 stopni. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, z kierunków zmiennych z przewagą zachodnich i południowych. 

W nocy rozpogodzenia. Temperatura minimalna wciąż dość niska, poniżej 15 stopni, ale cieplej niż ostatniej nocy. 

W sobotę podbnie jak w piątek wzrost zachmurzenia po południu, ale raczej bez opadów. Deszcz spodziewany jest za to w niedzielę. Będzie coraz cieplej. 

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 4.45, a zajdzie o 21.02. Dzień będzie trwał 16 godzin i 16 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor