POLICJA 997 7 lut 2018 | Redaktor
Alert!  Telefonuje fałszywa policjantka

Policja ostrzega. Oszustka telefonuje do mieszkańców regionu, podaje się za „funkcjonariusza CBŚP Marię Nowicką” i próbuje wyłudzić pieniądze z kont bankowych. Sprawa wyszła na jaw we Włocławku. Lepiej zachować czujność.

We wtorek, 6 lutego, policjanci odebrali kilkanaście zgłoszeń dotyczących oszustki, która dzwoniąc na telefony stacjonarne, podawała się za „funkcjonariusza CBŚP Marię Nowicką”. Informowała, że hakerzy mogą ukraść oszczędności z kont bankowych.

W większości przypadków rozmówcy nie dali się oszukać i ostatecznie kobieta kończyła rozmowę, rozłączając się. Natomiast w dwóch przypadkach, za namową „funkcjonariuszki", rozmówcy udali się do banków w celu realizacji jej wytycznych.

Uczynił tak 76-latek, któremu kobieta poleciła aktywować dostęp internetowy do swojego konta, a następnie przekazać jej kody niezbędne do logowania. Tutaj na pochwałę zasługuje czujność pracownicy banku, która nabrała podejrzeń podczas rozmowy z klientem i zaalarmowała prawdziwych stróżów prawa.

W drugim przypadku 82-letnia kobieta wypłaciła w swoim banku kilka tysięcy złotych, z którymi udała się do domu i oczekiwała na przybycie osoby wskazanej przez „Marię Nowicką”. Całe szczęście przed przekazaniem pieniędzy kobieta skontaktowała się z członkiem rodziny, a ten z kolei powiadomił policjantów o możliwej próbie oszustwa. Funkcjonariusze w porę dotarli do kobiety, ostrzegli ją i uratowali jej oszczędności.

Policja kolejny raz przypomina, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie żądają przez telefon informacji dotyczących naszych danych kont i oszczędności. Apeluje też ostrożność podczas rozmów z nieznajomymi i wszelkie niepokojące sygnały od razu zgłaszać.

Źródło: Policja 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor