POLICJA 997 31 maj 10:41 | Redaktor
Przejęli dwie tony nielegalnego tytoniu i maszyny do produkcji papierosów [ZDJĘCIA, WIDEO]

fot. KWP w Bydgoszczy

1,2 mln złotych – tak policjanci oszacowali straty Skarbu Państwa w związku z dzialalnością trzech mężczyzn z regionu. W Nowej Wsi Wielkiej i Chełmży znaleźli nielegalny tytoń i maszyny do produkcji papierosów.

Polcjantom Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy udało się pozyskać informacje o osobach związanych z przestępczością akcyzową. Ustalili, że 38-letni mieszkaniec gminy Białe Błota wraz z 51-letnim mieszkańcem gminy Nowa Wieś Wielka będą dokonywali zakupu nielegalnego tytoniu oraz maszyny do pakowania papierosów bez polskich znaków akcyzy. Następnie będą przewozić ten towar samochodami ducato i doblo. Wszystko miało odbyć się pod koniec maja tego roku.

Policjanci przygotowali się do obserwacji i ewentualnych zatrzymań w Bożenkowie. W pewnej chwili zauważyli wytypowane wcześniej samochody, które zatrzymano do kontroli. Kierowca fiata doblo początkowo zatrzymał się na poboczu, po czym ruszył w głąb lasu, uciekając przed pościgiem. Po chwili został jednak zatrzymany. W tylnej części jego auta policjanci znaleźli maszynę do pakowania papierosów.

fot. KWP w Bydgoszczy

Z kolei w ducato, które także zatrzymano, policjanci zabezpieczyli 10 kartonów tytoniu o wadze ponad 1,5 tony.

Obu kierowców zatrzymano i dowieziono do komendy policji w Bydgoszczy. Auta wraz z tytoniem i maszyną zabezpieczono.

W trakcie przeszukania w miejsca zamieszkania 51-latka w gminie Nowa Wieś Wielka policjanci znaleźli i zabezpieczyli nielegalną krajalnię tytoniu oraz maszyny do ciecia i suszenia tytoniu.
Wartość uszczuplenia dochodów skarbu państwa w tym przypadku oszacowano na około 650 tys. złotych.

Jeszcze tego samego dnia policjanci ustalili, że na terenie jednego z gospodarstw pod Chełmżą przechowywany jest tytoń, który jest następnie porcjowany i sprzedawany odbiorcom detalicznym. Policjanci Wydziału dw. z PG KWP w Bydgoszczy znaleźli tam ponad 600 kg tytoniu oraz 36 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy. W tym przypadku wartość uszczuplenia dochodów skarbu państwa szacowana jest na około 550 tys.  złotych.

 

fot. KWP w Bydgoszczy

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty naruszenie przepisów Ustawy Kodeks Karny Skarbowy, za co grozi kara wysokiej grzywny, a także pozbawienia wolności do trzech lat.

źródło: KWP w Bydgoszczy, oprac. red. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor