Pozostałe 12 sie 2018 | Redaktor
Dęby liderem w lidze bałtyckiej

Materiał ilustracyjny/fot. Anna Kopeć

Po dłuższej przerwie rozgrywki wznowiła Bałtycka Liga Baseballu. W Osielsku Dęby dwukrotnie pokonały Lisy Białystok 7:5 i 9:4. Dzięki tym zwycięstwom osielszczanie awansowali na pierwsze miejsce w tabeli BLB.

Dęby Osielsko – Lisy Białystok 7:5

Miotacze: [OSI] Paweł Sztejka - Winner; [BIA] Marek Podgórski - Loser

Dęby Osielsko - Lisy Białystok 9:4

Miotacze: [OSI] Mikołaj Zera - Winner; [BIA] Piotr Mikołajczyk - Loser

Dęby (w nawiasach: hity-asysty punktowe-obiegi): Sztejka (2-1-1), Zera (1-2-0) – miotacze, Bonney (1-0-2), Charchuła (5-2-1), Januszewski (0-0-0), Karczewski (0-0-1), Lingo (0-1-1), Al. Medina (3-3-1), J. Pochwała (3-1-4), R. Pochwała (0-0-0), Schwerkolt (0-0-1), Tyborowski (2-1-1), O. Wąsik (4-2-3).

Drużyna baseballowa w Białymstoku istnieje dopiero od roku, ale do Osielska przyjechała wzmocniona trzema doświadczonymi graczami Centaurów Warszawa: Markiem Podgórskim, Piotrem Mikołajczykiem i Oskarem Wróblewskim. Dwaj pierwsi wystąpili w roli miotaczy, znacząco podnosząc poprzeczkę pałkarzom Dębów. Takie wypożyczenia są dozwolone przez regulamin BLB, a dzięki temu oglądaliśmy na stadionie im. Polskiej Narodowej Fundacji Młodych Baseballistów ciekawe i dość wyrównane mecze.

Gospodarze tradycyjnie wystawili do gry w BLB zawodników nie mieszczących się w ekstraligowym składzie lub walczących o miejsce w nim. Wyjątkiem był Paweł Sztejka, który narzucał przez cały pierwszy mecz i wystrajkował aż 16 pałkarzy (w 7 rundach), pozwalając rywalom odbić tylko jednego hita (Podgórski za 2 bazy). Jednak kilka oddanych baz oraz kilka błędów obrony sprawiło, że długo na tablicy utrzymywał się remis 4:4. Dopiero w ostatniej rundzie po hicie Alexisa Mediny Dęby zdobyły 3 punkty na wagę zwycięstwa 7:5. 43-letni Wenezuelczyk, od dawna zadomowiony w Polsce, miał jeden z bardziej udanych występów w barwach Dębów: przez półtora meczu wybił 3 hity, asystował przy 3 obiegach i 1 punkt zdobył osobiście.

Drugi mecz toczył się chwilami przy padającym deszczu, na kilka minut trzeba było nawet przerwać grę. Znowu oglądaliśmy wyrównany pojedynek, w połowie spotkania osielszczanie prowadzili 4:3. W IV rundzie wybili 4 hity i zdobyli z tego 4 punkty, na co Lisy nie znalazły już odpowiedzi. Najlepszą skutecznością łącznie w obu meczach popisali się Daniel Charchuła (5 hitów) i Oskar Wąsik (4), obaj wybili po jednym dablu i zaliczyli po 2 asysty punktowe.

Sobotnie zwycięstwa pozwoliły Dębom zrównać się punktami z dotychczasowym liderem, Ravens Lublin. Osielszczanie mają jednak lepszy bilans bezpośrednich pojedynków i dlatego objęli fotel lidera Bałtyckiej Ligi Baseballu. Obu zespołom pozostały jeszcze do rozegrania dwumecze z Yankees Działdowo, którzy zajmują trzecie miejsce, ale rozegrali dopiero 6 spotkań, przegrywając zaledwie jedno. Z rywalizacji tej trójki wyłoni się mistrz inauguracyjnego sezonu Bałtyckiej Ligi Baseballu.