Pozostałe 13 cze 2019 | Redaktor
Memoriał godny pamięci Ireny Szewińskiej [ZDJĘCIA]

Ozdobą 1. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy były biegi na 400 metrów kobiet i 800 metrów mężczyzn oraz występ młociarzy. Kibice zapamiętają też uroczystą oprawę zawodów i wyświetlony na telebimie słynny bieg Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy z 1976 roku, w którym pobiła rekord świata na 400 metrów.

22 czerwca 1976 roku podczas zawodów Grand Prix Brdy Irena Szewińska wygrała bieg na 400 metrów z czasem 49,75 s ustanowiła rekord świata. Znakomita lekkoatletka kilka tygodni później na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu poprawiła jeszcze ten rezultat i zdobyła złoty medal, a czas 49,29 s jaki wtedy uzyskała, daje jej do tej pory 22. miejsce na światowej liście najszybszych kobiet na 400 metrów.

Szewińska darzyła Bydgoszcz szczególną estymą. Podobnym szacunkiem cieszy się wciąż wśród mieszkańców miasta.  Gdy zmarła 29 czerwca 2018 roku, ratuszowe flagi zostały opuszczone do połowy masztu.

Dlatego nie dziwi, że 1. Memoriał Ireny Szewińskiej, który na stałe ma się wpisać do lekkoatletycznego kalendarza, odbył się właśnie na stadionie Zawiszy Bydgoszcz.

Bardzo dobry konkurs rozegrali mężczyźni w rzucie młotem. Wojciech Nowicki rzutem na odległość 80.26 m uplasował się na pozycji lidera światowych tabel w tym sezonie.  Równie dobrą formą błysnął nasz mistrz Europy z Berlina z ubiegłego roku. Paweł Fajdek posłał w Bydgoszczy młot na odległość 80.09 m.

Bieg na 400 metrów kobiet przyniósł wspaniałe emocje i bardzo dobre rezultaty. Wygrała zawodniczka z Nigru Amina Seyni (51.11 s), ale równie świetnie spisały się Polki. Druga na mecie zameldowała się Justyna Święty-Ersetic (51.30 s), a za nią finiszowała Iga Baumgart-Witan (51.77 s). Obie tym samym wypełniły minimum PZLA na październikowe mistrzostwa świata.

Cieszy szczególnie postawa Igi, dla której był to pierwszy start w sezonie, po kontuzji jakiej doznała przed  mistrzostwami sztafet w Jokohamie. Rekord życiowy ustanowiła w Bydgoszczy też kolejna zawodniczka z narodowej sztafety. Anna Kiełbasińska wykręciła czas 51.83 s.

Z optymizmem w przyszłość może patrzeć Ewa Swoboda.

Nasza najlepsza sprinterka zajęła wprawdzie drugie miejsce za Amerykanką Morolake Akinosun (11.27 s), ale osiągnęła bardzo dobry wynik - 11.35 s.

Bieg na 100 metrów meżczyzn wygrał Simon Magakwe z Republiki Południowej Afryki (10.39 s). Trzeci przybiegł reprezentant Polski i Zawiszy Bydgoszcz Remigiusz Olszewski – 10.59 s.

Na dystansie 110 metrów przez płotki Damian Czykier do ostatnich metrów toczył walkę o zwycięstwo z Włochem Lorenzo Periniego. Udało się. Polak wygrał z wynikiem 13.75 s, pokonując rywala zaledwie o 0.01 sekundy.

Ofiicjalny serwis PZLA zamieszcza jego wypowiedź po starcie w Bydgoszczy: - Mam bardzo dobre wspomnienia z tego stadionu, tutaj ustanowiłem pierwszą wartościową życiówkę, która dała mi przepustkę na igrzyska. Teraz chciałbym tutaj zdobyć jak najwięcej punktów dla Polski podczas „drużynówki”.

Na ostatniej prostej biegu na 800 metrów sprintem błysnął Adam Kszczot. Przy ogłuszającym dopingu kibiców mistrz Europy pewnie pomknął po zwycięstwo i wbiegł na metę z bardzo dobrym rezultatem 1:45.14. Na piątym miejscu zameldował się Marcin Lewandowski. Zawodnik Zawiszy uzyskał czas 1:46.62. Nasz mistrz Europy zapowiadał przed zawodami, że start w Memoriale traktuje jako jeden z elementów przygotowań do startu na mistrzostwach świata w biegu na 1500 m.

W innych konkurencjach:

• Bieg kobiet na 100 metrów przez płotki (poświęcony pamięci Teresy Ciepły – trzykrotnej medalistki olimpijskiej) wygrała Włoszka Luminosa Bogliolio (13.07 s). Drugie miejsce zajęła Klaudia Siciarz (13.37 s) i tym samym płotkarka z Krakowa wypełniła minimum Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na mistrzostwa Europy do lat 23 w Gävle.
  • Na 400 metrów mężczyzn najlepszy był Abbas Abubaker ( 45.67 s), a czwarty był Karol Zalewski  (46.06 s).
  • Bieg na 800 metrów kobiet wygrała Etiopka Frewoni Hailu (2:01.36), a najlepsza z Polek była trzecia.  Joanna Jóźwik osiągnęła rezultat 2:03.09.
  • W biegu poświęconym pamięci dwukrotnego medalisty olimpijskiego Bronisława Malinowskiego, biegu na 3000 metrów z przeszkodami, zwyciężył Kenijczyk Barnabas Kipyego  (8:26.88). Najlepszym z Polaków był piąty na mecie Krystian Zalewski  (8:44.43).
  • W konkursie skoku w dal Anastazia Nguyen z Węgier i Evelise Veiga z Portugali skoczyły 6.57 m, ale dzięki lepszej drugiej odległości wygrała ta pierwsza zawodniczka. Rekord życiowy poprawiła mistrzyni Polski w siedmioboju – Adrianna Sułek z Zawiszy Bydgoszcz, która wylądowała poza granicą sześciu metrów - 6.19 m.
  • Bardzo dobrze w Bydgoszczy pchał kulą Michał Haratyk, który imponuje wyrównaną formą. 21.90 m to jego czwarty rezultat w karierze. Jakub Szyszkowski (20.39 m) i Konrad Bukowiecki (20.37 m) zajęli odpowiednio trzecie i czwarte miejsce.

Źródło: PZLA (oprac. jk)

Poniżej cała galeria zdjęć z 1. Memoriału Ireny Szewińskiej.