Pozostałe 12 lip 2019 | Redaktor
W piłkę ręczną najlepiej w Europie grają akademiczki z Lublina

Drużyny Wyższej Szkoły Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie wśród kobiet oraz Uniwersytetu w Granadzie zwyciężyły w Akademickich Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej, które zakończyły się w Bydgoszczy. W imprezie udział wzięły 22 drużyny z jedenastu krajów.

Polska nie miała ani jednego przedstawiciela w turnieju męskim, za to aż trzy drużyny w żeńskim. Najlepiej spisała się ekipa WSP im. Wincentego Pola z Lublina, która zajęła pierwsze miejsce. Na dziewiątym miejscu uplasowała się druga lubelska drużyna, reprezentacja Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a na jedenastym gospodarze imprezy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W finale turnieju pań lublinianki już do przerwy wypracowały sobie sporą przewagę, prowadząc 19:14. Skutecznie grała Joanna Szarawaga, która zdobyła aż dziesięć goli. Ostatecznie WSP im. Wincentego Pola zwyciężyła Uniwersytet w Hamburgu 31:25. Z kolei w finale turnieju mężczyzn Uniwersytet w Granadzie (Hiszpania) pokonał Niemiecki Uniwersytet Sportu w Kolonii 24:21. Oba mecze finałowe odbyły się nowoczesnej Artego Arenie.

Brązowe medale wywalczyły drużyny Uniwersytetu w Minho (Portugalia) wśród mężczyzn i Uniwersytet Aix-Marsylia (Francja) wśród kobiet. W sumie swoich reprezentantów w imprezie miały Polska, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Szwajcaria i Turcja.

Rywalizacja w piłce ręcznej to już druga z czterech zaplanowanych Akademickich Mistrzostw Europy w tym roku. Niedawno badmintoniści rywalizowali w Łodzi, 20 lipca w Poznaniu o medale walczyć będą drużyny koszykarskie, a 26 lipca znów w Łodzi zaczną się AME w siatkówce. Organizację Akademickich Mistrzostw Europy przez KU AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wsparły Grupa LOTOS S.A. i Ministerstwo Sportu i Turystyki.