112 9 mar 19:00 | Redaktor
Policja szkoliła kierowców-seniorów. „50+na drodze” [ZDJĘCIA]

fot. Policja

Komenda Miejska Policji z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, stowarzyszeniem Oponeo Motorsport i firmą Auxilium Ratownictwo Medyczne z Koronowa zorganizowali dwudniowe szkolenie dla seniorów pt. „50+na drodze”. Tego typu szkolenia przeprowadzane są w naszym mieście cyklicznie.

Ich celem jest zapoznanie kierowców, którzy wiele lat temu nabyli prawo do prowadzenia pojazdów, ze zmianami w przepisach Prawa o ruchu drogowym.

– Niemalże co roku pojawiają się zmiany w tym akcie prawnym i przepisy dostosowujące go do prawa unijnego, a osoby w wieku senioralnym nie zawsze są na bieżąco z tego typu zmianami – mówią organizatorzy akcji.

Szkolenie trwa dwa dni, pierwszego odbywają się prelekcje prowadzone przez policjantów na temat przepisów prawa o ruchu drogowym. Uczestnikom wyjaśniono nowości w Kodeksie Drogowym. Kwestie prawne tłumaczono na bieżąco.

Drugi dzień był poświęcony stosowaniu zasad w praktyce. Uczestnicy szkolenia mieli sposobność jechać samochodami WORD-u wraz z Marcinem Gagackim, kierowcą rajdowym. Udzielał on cennych wskazówek na temat prawidłowego używania pedałów gazu, sprzęgła i hamulca oraz właściwego kierowania pojazdem.

Wielu błędów, jakie z upływem lata rutynowo popełnia się, kierując pojazdem, jest się niekiedy nieświadomym. Uczestnicy podczas szkolenia mogli je skorygować pod okiem specjalisty. Cenną wiedza z seniorami podzielił się również przedstawiciel Ratownictwa Medycznego Auxilium, Damian Dębecki.

Podczas zajęć można było też praktycznie przećwiczyć sposoby umiejętnego udzielania pomocy.
Atrakcją szkolenia okazała się możliwość sprawdzenia się podczas próbnego egzaminu teoretycznego na „kategorię B” prawa jazdy, w celu sprawdzenia własnej wiedzy.

Na podstawie: inf. Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor