Psychologia 8 maj 2017 | Redaktor
Czy rodzenia można się nauczyć?

Sądząc po tym, że istnieją szkoły rodzenia, wydaje się, że tak. W rzeczywistości sam poród i sprawy z nim związane to sprawa bardzo indywidualna i dosyć nieprzewidywalna.

Niejedna przyszła mama dałaby wiele za możliwość urodzenia i wychowania dziecka dokładnie w taki sposób, w jaki to sobie zaplanowała. Mimo że pojawienie się na świecie nowego człowieka to początek wielkiej przygody z wieloma niewiadomymi, wiedza i umiejętności dotyczące ciąży, porodu i rodzicielstwa to baza, która pozwala być gotowym na wyzwania czekające powiększającą się rodzinę. A to znacznie zwiększa komfort życia, ponieważ dodaje pewności siebie w roli rodzica, ograniczając związany z tym stres.

 „Doktor Google”

Żyjemy w czasach, w których aktualizacja wiedzy postępuje bardzo szybko z uwagi na błyskawiczny rozwój nauki i ogólną dostępność jej zdobyczy. Z jednej strony nietrudno znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak należy postępować w ciąży, jak przygotować się do porodu czy zająć noworodkiem, z drugiej bardzo trudne bywa oddzielenie wiedzy fachowej, sprawdzonej od niczym niepopartego bełkotu. Dziś prościej niż wybrać się do lekarza czy położnej jest wpisać swój dylemat w wyszukiwarkę czy zadać pytanie na internetowym forum – i już można spodziewać się lawiny wyników. Choć istnieje szansa na znalezienie właściwej odpowiedzi w nurtującej nas kwestii, jest to wysoce ryzykowne rozwiązanie. Nikt w sieci nie weźmie odpowiedzialności za swoje porady. Trudno także wymagać od często anonimowych użytkowników podania źródła ich wiedzy. Zbytnie zaufanie internetowym autorytetom w konsekwencji może nawet odbić się na zdrowiu naszym i dziecka.

Poza Internetem można także opierać się na wiedzy i doświadczeniu bliskich osób – starszych stażem mam i babć. Tu niestety pojawia się problem aktualizacji zaleceń – doniesienia naukowe wskazują, że niektóre praktyki opiekuńcze sprzed lat są nie tylko nieskuteczne, ale i nieraz szkodliwe.

Gdzie szukać

Jeśli rodzicom spodziewającym się dziecka zależy na odpowiednim przygotowaniu okołoporodowym opartym na rzetelnej wiedzy, dobrym pomysłem jest szkoła rodzenia. To szereg zajęć prowadzonych przez specjalistów. Tu można dowiedzieć się, jak najlepiej dbać o kobietę w ciąży; jak najlepiej przeżyć poród, co można zrobić, by był jak najmniej bolesny, nie przedłużał się, nie był źródłem traumy; co czeka kobietę w połogu; jak zająć się noworodkiem (w jaki sposób kąpać, przewijać, nosić itp.), jak przygotować się do karmienia piersią; co powinno niepokoić, a co jest normalne, jak przeprowadza się pierwszą pomoc dla najmłodszych. Jest teoria, są również ćwiczenia praktyczne.

Dylematów rodzicielskich jest wiele. Wszelkie decyzje dotyczące wychowania rodzice będą podejmowali sami – trudno jednak podejmować je dobrze i ze spokojem, nie mając wiedzy. Szkoła rodzenia to jej przystępne, wygodne i godne zaufania źródło.

 Być bliżej

W Bydgoszczy funkcjonuje kilka szkół rodzenia. Jedną z nich jest nowo otwarta szkoła „Być bliżej” przy szpitalu MSW. Większość kadry stanowi zespół pracujący na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym tego szpitala: fizjoterapeuta, położna, doradca laktacyjny, dietetyk, psycholog, ratownik medyczny. Kurs obejmuje cykl 10 spotkań odbywających się 2 razy w tygodniu (wtorki i czwartki) oraz materiały online dostępne na platformie e-learningowej. Pierwszy rozpoczyna się już 1 czerwca. Więcej informacji, opis kadry i zajęć, a także zapisy na www.bycblizej.com.pl, pod numerem telefonu 728353758 oraz na Facebooku.

Urszula Owczarz, psycholog

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor