Dobry pasterz i najemnik

Redaktor | 22 kwi 09:30 Niektóre ewangelie zostały po reformie zachowane w każdym z trzech cykli i powtarzane są co roku. Do nich należy ewangelia o Dobrym Pasterzu.

Koniec żałoby [ZDJĘCIA]

Redaktor | 14 kwi 2018 Najdłuższa żałoba nowoczesnej Europy dobiegła końca. Prezes Prawa i Sprawiedliwości obwieścił miastu i światu jej kres, gdy na warszawskim placu Piłsudskiego, za komuny zwanym placem Zwycięstwa, stanął wreszcie pomnik ofiar katastrofy rządowego Tupolewa. Zginęło w niej 96 osób - żałoba trwała 96 miesięcy.

Co z tym miłosierdziem?

Redaktor | 8 kwi 2018 Grzesznik, który spowiada się z cudzołóstwa, kradzieży, oszczerstwa czy jakiekolwiek innego grzechu nie uzyskuje – jak być może chcieliby moraliści z Gazety Wyborczej – poklepania po plecach i zapewnienia w rodzaju „nic takiego złego nie zrobiłeś”.

Życie triumfuje nad śmiercią

Redaktor | 30 mar 2018 Nadchodzące dni są w Kościele pamiątką centralnych wydarzeń naszego odkupienia , związanych z odejściem Jezusa Chrystusa z tego świata.

Niedziela Palmowa - pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy [ZDJĘCIA]

Redaktor | 25 mar 2018 Ewangelia opowiadająca o wjeździe do Jerozolimy czytana jest na początku Mszy, przed procesją z palmami. Jeśli mamy jakąś polityczną intuicję, musimy sobie wyobrazić wrażenie jakie wywołał wśród elity żydowskiej tamtych czasów uroczysty wjazd Jezusa, ze śpiewem „Hosanna Synowi Dawida”. Ktoś, kto obserwowałby to z punktu widzenia wyłącznie politycznego, powiedziałby po...

Chrzest bierze moc z krwi Jezusa

Redaktor | 18 mar 2018 Piąta niedziela Wielkiego Postu nosiła dawniej nazwę Pierwszej Niedzieli Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa zaś była nazywana – jak łatwo się domyślić – Drugą Niedzielą Męki Pańskiej.

Misterium „Nie zostawię was”. Na finiszu przygotowań

Marta Kocoń | 15 mar 2018 – Wśród aktorów nie ma samych „prawie świętych” – opowiada ks. Krzysztof Buchholz, duszpasterz młodzieży. – Zagrają studenci i absolwenci, osadzeni z zakładu karnego, harcerze, niepełnosprawni – wylicza. W biblijne role wcielą się już 25 marca, podczas misterium w Fordońskiej Dolinie Śmierci.

Bez sakramentów nie ma zbawienia

Redaktor | 11 mar 2018 W czwartą niedzielę Wielkiego Postu kolor szat liturgicznych przybiera barwę stosowaną niezwykle rzadko, barwę różową. Jest to też kolor róż, które w Rzymie o tej porze roku zaczynają kwitnąć, stąd też inna nazwa tej niedzieli – niedziela róż.

W poście chodzi o to, żeby człowieka ukierunkować na sferę ducha

Redaktor | 25 lut 2018 – Przez nieodpowiednie dawkowanie pokarmów i napojów człowiek może nawet sparaliżować działanie duszy i ducha. Odwrotnie, przez odmawianie ich sobie, powodujemy wzrost sił duchowych – mówi ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, filozof z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w rozmowie z Michałem Jędryką.

„Piękny i bestia”. Martyria zaprasza na rekolekcje

Redaktor | 23 lut 2018 „Piękny i bestia, czyli o Bogu, którego szukasz” - taki tytuł noszą rekolekcje, które dla bydgoskich studentów wygłosi ks. Sławomir Piotrowski, salezjanin z Łodzi. Diecezjalne Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” zaprasza na nauki wielkopostne już w tę niedzielę (25 lutego).

Szatana może pokonać tylko Bóg

Redaktor | 18 lut 2018 Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, rozważmy ewangelię, która jest czytana w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, zarówno w liturgii dawnej, jak i zreformowanej, dotyczącą kuszenia Pana Jezusa.