Religia 13 maj 13:25 | Redaktor
Sanktuarium Świętego Huberta Biskupa ustanowione w Żołędowie

fot. bydgoszcz.diecezja.pl

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie, miejsce kultu św. Huberta, patrona myśliwych i leśników, został oficjalnie ustanowiony sanktuarium diecezji bydgoskiej. W niedzielę (12 maja) odbyły się uroczystości pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy.

W uroczystościach w parku Nadleśnictwa Żołędowo uczestniczyli zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się: ordynariusz diecezji namurskiej bp Rémy Victor Vancottem, przedstawiciele władz różnych szczebli, parlamentarzyści oraz leśnicy. Na początku odczytano dekret biskupa ordynariusza o ustanowieniu sanktuarium, a także słowa błogosławieństwa papieża Franciszka.

Diecezjalny duszpasterz myśliwych ks. kanonik Ryszard Pruszkowski, który wygłosił homilię, przywołał postać św. Huberta, kreśląc krótko jego życiorys (…) Zauważył, że św. Hubert, żyjący kilkanaście wieków przed nami, cieszący się przez te wszystkie lata czcią w całej Europie i daleko poza jej granicami, jest szczególnym patronem na czasy, w których teraz żyjemy. – Pielgrzymując do tego sanktuarium i upraszając wstawiennictwa naszego świętego patrona, wracajmy stąd lepsi, pełni wiary i nowych mocy, a wtedy przez nas – świat, Europa, ojczyzna i nasze rodziny też staną się lepsze – powiedział duszpasterz i przyjaciel myśliwych, któremu w dniu uroczystości Polskie Związek Łowiecki wręczył najwyższe odznaczenie „Złom”.

fot. bydgoszcz.diecezja.pl

Kościół w Żołędowie został ufundowany w 1715 roku przez hrabiego Adama Moszczeńskiego. Miejscem krzewienia kultu ku czci św. Huberta stała się kaplica stojąca obok głównej świątyni. W ostatnich miesiącach obiekt przeszedł generalny remont elewacji i wnętrza. Oprócz nowego ołtarza, ławek, myśliwskich żyrandoli, centralne miejsce zajęło tabernakulum. Na głównej ścianie zawisła również rzeźba św. Huberta Biskupa, wykonana specjalnie na tę okazję przez ukraińskiego artystę rzeźbiarza Alexandra Levchuka. Po lewej stronie zainstalowano relikwie pierwszego stopnia patrona nowego sanktuarium, do których specjalną oprawę wykonał Edward Zegarliński.

– To jest finał w najpiękniejszym wydaniu – ta parafia stała się ważnym punktem w diecezji. To tutaj przebywa w swej cząstce św. Hubert. Chcemy, by drzwi naszego sanktuarium były zawsze otwarte – powiedział ks. kanonik Jarosław Kubiak, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Żołędowie.

Relikwie zostały wprowadzone do kościoła parafialnego w 2017 roku. Wydarzenie to poprzedziła specjalna pielgrzymka do miejscowości Saint-Hubert w Belgii. – Kult św. Huberta Biskupa będzie jeszcze jedną przyczyną do zbliżenia się naszego środowiska ku Panu Bogu, a utworzenie sanktuarium jest dowodem na żywe wartości chrześcijańskie wśród naszej braci – podkreślił nadleśniczy Nadleśnictwa Żołędowo Krzysztof Sztanjborn.

Sprowadzenia do Polski relikwii podjęli się proboszcz ks. kanonik Jarosław Kubiak oraz pracujący od wielu lat w Belgii ks. Dariusz Pejka. Relikwie odnaleziono w Holandii, gdzie w latach świetności Kościoła św. Hubert cieszył się powszechnym kultem. W przedsięwzięcie zaangażował się również ordynariusz diecezji namurskiej, który oświadczył, że pragnie osobiście przekazać cenny dar delegacji nadleśnictwa i parafii (...).

Po Mszy św. relikwie przeniesiono do sanktuarium, które zostało poświęcone.

Tekst: Marcin Jarzembowski, zdjęcia: Marcin Jarzembowski/Grzegorz Mendel

źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

Tytuł, lead i skróty pochodzą od redakcji.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor