Religia 29 maj 21:06 | Jarosław Aleksander
Św. Urszula Ledóchowska

fot. urszulanki.pl

Św. Urszula Ledóchowska poświęciła swoje życie dzieciom i młodzieży. Wychowanie połączone z ewangelizacją przynosiło owoce, które stały się darem jej życia dla pokoleń wychowanków i następców. Jej wspomnienie obchodzimy 29 maja.

Julia Ledóchowska urodziła się 17 IV 1865 r. w Loosdorf (Austria). W roku 1883 jej rodzina przeniosła się do Lipnicy Murowanej, niedaleko Krakowa. W 1886 r. Julia wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie. Tu, już jako Urszula, zajęła się przede wszystkim pracą pedagogiczną. W 1907 r. z błogosławieństwem papieża Piusa X wraz z dwiema siostrami wyjechała do Petersburga, aby objąć kierownictwo internatu dla dziewcząt przy polskim Gimnazjum św. Katarzyny.

Wybuch pierwszej wojny światowej w 1914 spowodował wydalenie Urszuli i jej towarzyszek z Rosji. Ostatecznie Urszula przez Skandynawię dotarła do Danii. Tam podjęła się pracy z młodzieżą oraz założyła sierociniec dla dzieci polskich emigrantów. Prowadziła także aktywne życie społeczne angażując się w akcje mające na celu propagowanie niepodległości Polski w społeczeństwie duńskim.

W roku 1920 cała petersburska wspólnota urszulanek wróciła do Polski i osiedliła się w Pniewach koło Poznania. Wkrótce, za zgodą Ojca Świętego wspólnota przekształciła się w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Zgromadzenie mające na celu pracę wychowawczą i ewangelizacyjną szybko się rozwijało. Powstawały domy i dzieła w Polsce oraz Włoszech i Francji.

Urszula usilnie pracowała nad rozwojem Zgromadzenia. Uśmiech, pogodę ducha i dobroć uważała za szczególnie wiarygodne świadectwo więzi z Chrystusem.

Zmarła w Rzymie, 29 V 1939 r. w opinii świętości (stąd data jej wspomnienia). 20 VI 1983 r. w Poznaniu Jan Paweł II beatyfikował Urszulę. W 1989 roku zachowane szczątki doczesne bł. Urszuli zostało przewiezione z Rzymu do Pniew i uroczyście złożone w kaplicy domu macierzystego. 18 V 2003 roku Ojciec św. Jan Paweł II kanonizował św. Urszulę Ledóchowską.

W Bydgoszczy parafia pod wezwaniem św. Urszuli Ledóchowskiej mieści się na Miedzyniu. Została ona erygowana w 1984 roku przez Prymasa Polski Józefa Glempa. Jest to szczególne miejsce kultu Urszuli w naszej diecezji rozwijające się pod kierownictwem ks. proboszcz Mieczysława Bielińskiego.

 

Źródło: uroszulanki.pl/parafiaurszuliledochowskiej.pl

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz