Teatr Polski 21 mar 2017 | Magdalena Gill
Ratusz upubliczni dokumenty, jeśli zgodzą się kandydaci na szefa teatru

Teatr Polski w Bydgoszczy/Anna Kopeć

- Opublikujemy dokumenty, związane z konkursem na dyrektora Teatru Polskiego po uzyskaniu zgody od kandydatów w nim startujących – ogłosił ratusz.

Oficjalny komunikat pojawił się na stronie bydgoszcz.pl. Urzędnicy informują, że komisja konkursowa oceniała kandydatów na dyrektora teatru według przyjętych jednogłośnie przez wszystkich członków kryteriów:
- kwalifikacje i przebieg pracy zawodowej (25 proc. całościowej oceny)
- koncepcja programowo-organizacyjna (50 proc.)
- rozmowa kwalifikacyjna (25 proc.).
„Po uzyskaniu zgody wszystkich kandydatów, którzy startowali w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy (co wynika z przepisów Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 4 lutego 1994 r.)  i po przekazaniu protokołu posiedzenia komisji prezydentowi miasta, zostaną opublikowane wszystkie koncepcje programowe przedstawione przez poszczególnych kandydatów oraz protokół z posiedzenia komisji” – czytamy na stronie.

Chce ujawnienia wszystkich dokumentów
Ratusz opublikował komunikat, bo upublicznienia dokumentów konkursowych domaga się Bartosz Frąckowiak, zastępca Pawła Wodzińskiego - obecnego szefa teatru po tym, jak komisja konkursowa rekomendowała na to stanowisko aktora i reżysera Łukasza Gajdzisa.
- Mamy bydgoski - znany z Wrocławia - wariant POPiS-u – komentował Frąckowiak na swoim profilu na Facebooku, zaraz po ogłoszeniu tej informacji. Jeszcze tego samego dnia wysłał pismo do ratusza. Żądał ujawnienia „skanów koncepcji programowo-organizacyjnych, złożonych przez kandydatów, protokołów z prac komisji i wszystkich dokumentów wytworzonych w trakcie postępowania konkursowego, w tym wniosku o wykluczenie aktorki Martyny Peszko z komisji konkursowej, ze względu na zastrzeżenia do jej bezstronności wraz z informacją o nazwisku składającej ten wniosek osoby”. - Mam nadzieję, że wiceprezydent Iwona Waszkiewicz jako przewodnicząca komisji, która tak bardzo podkreślała transparentność całej procedury, zdecyduje się na publikację wszystkich dokumentów – komentował.

Wybrali Gajdzisa
Jak informują urzędnicy w oficjalnym komunikacie, komisja konkursowa obradowała w składzie:
- przedstawiciele miasta: Iwona Waszkiewicz - zastępca prezydenta i przewodnicząca komisji; Maciej Figas - dyrektor Opery Nova; Magdalena Zdończyk - dyrektor  Biura Kultury Bydgoskiej.
- przedstawiciele ministra kultury i dziedzictwa narodowego: Bernadeta Sondej - doradca podsekretarza stanu w resorcie; Ewa Dałkowska - aktorka Teatru Nowego w Warszawie.
- przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych Teatru Polskiego: Artur Szczęsny -  Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza; Roman Pietrzak - przewodniczący  Związku Zawodowego Pracowników Sceny w teatrze.  
- przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych i twórczych:
Piotr Bogusław Jędrzejczak - wiceprezes zarządu głównego ZASP – Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji; Dariusz Miłkowski - dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie, Stowarzyszenie Dyrektorów Teatru. W posiedzeniu wziął również udział Michał Gąsiorowski w charakterze eksperta z głosem doradczym – desygnowany przez organizację związkową działającą w Teatrze Polskim.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, na kandydaturę Łukasza Gajdzisa zagłosowało 5 członków komisji, 3 osoby poparły Pawła Wodzińskiego, a jedna wstrzymała się od głosu.
Łukasz Gajdzis ma objąć stanowisko szefa teatru od września. Kandydaturę musi zatwierdzić jeszcze prezydent Rafał Bruski.
Czytaj też: Awantura o teatr po wyborze nowego dyrektora.

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego