Wydarzenia 1 mar 2019 | Redaktor

Obchody rozpoczną się o godz. 10.00 odsłonięciem tablicy na budynku szpitala MSWiA, gdzie od 1945 roku mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Mordowani tam byli polscy bohaterowie, między innymi Leszek Biały.

O godz. 11.00 delegacje z Bydgoszczy i regionu złożą kwiaty na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, a następnie (godz. 12.00) odbędzie się Msza św. w kościele garnizonowym.

O 13.00 na placu przed urzędem wojewódzkim zostanie otwarta wystawa IPN „Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa w Polsce 1944–1956”. Bohaterami wystawy są młodzi ludzie, którzy podjęli próbę oporu przeciwko władzom komunistycznym. Wystawa ma zasięg ogólnopolski, ale są też elementy regionalne. Plansze będą eksponowane do 15 marca.

W urzędzie odbędzie się również finał adresowanego do uczniów testu wiedzy o żołnierzach wyklętych oraz wykład doktor Alicji Paczoskiej-Hauke z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, która opowie o pracach na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej. Trwają tam poszukiwania osób, na których wykonano wyroki śmierci w 1946 roku.  Poszukiwanych jest 26 osób, skazanych w procesie przeciwko żołnierzom okręgu pomorskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W czerwcu 2018 na „bydgoskiej Łączce” udało się odnaleźć i zidentyfikować szczątki Ludwika Augustyniaka, Floriana Dutkiewicza i Wojciecha Kosssowskiego, żołnierzy AK. Więcej: czytaj tutaj

1 marca w 1951 roku odbyła się egzekucja zarządu głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, łącznie z ppłk. Łukaszem Cieplińskiem, który stał się symbolem Żołnierzy Wyklętych. Przed wojną Ciepliński służył w 62. Pułku Piechoty w Bydgoszczy.

O 16.30 „Bydgoscy Patrioci” złożą kwiaty i zapalą znicze pod obeliskiem przy Areszcie Śledczym na Wałach Jagiellońskich.

O 17.40 rozpoczną się uroczystości w kościele św. Andrzej Boboli przy pl. Kościeleckich. Najpierw zebrani wysłuchają prelekcji poświęconej Marianowi Olejniczakowi Jerzemu Stoberowi, a o 18.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, w czasie której poświęcone zostaną krzyże brzozowe upamiętniające wyżej wymienionym. O 19.15 zaplanowano przemarsz z pl. Kościeleckich pod obelisk Leszka Białego przy ul. Ks. Markwarta.


W niedzielę (3 marca) złożone zostaną kwiaty i znicze na grobie Leszka Białego na Bielawkach.

Tego dnia w całym kraju odbędą się też biegi pamięci „Tropem wilczym”. W tym roku tradycyjnie dobędzie się bieg w Białych Błotach i po raz pierwszy w bydgoskim Fordonie.

Tutaj szczegóły fordońskiego biegu

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor