Wydarzenia 10 sie 2018 | Redaktor
Fragmenty XVI-wiecznego kościoła trafiły do Muzeum Okręgowego

fot. UMB

Trwa rozbiórka kamienicy przy ul. Zbożowy Rynek 3. Do Muzeum Okręgowego przekazano architektoniczne detale, które były wmurowane w ścianie budynku. Pochodzą one ze starego kościoła św. Stanisława, który stał w tym miejscu do 1817 roku. Rozbiórka jest częścią przygotować do rozbudowy ul. Kujawskiej.

Stary kościół św. Stanisława przy Zbożowym Rynku funkcjonował od XVI wieku. Świątynia przylegała bezpośrednio od strony wschodniej do budynków szpitala. Kościół był murowany, z jedną nawą i wydłużonym prezbiterium, bez więzy. Przy świątyni istniał też cmentarz. Budynek został rozebrany w 1817 roku, a na jego miejscu wzniesiono kamienicę.

W jej szczytową ścianę wbudowano dwa tonda (płaskorzeźby w formie koła) pochodzące z dawnej przyszpitalnej świątyni. Na jednym widnieje m.in. krzyż, a na drugim pentagram. Ze względu na obecną rozbiórkę kamienicy, średniowieczne płaskorzeźby zostały wydobyte ze ściany i dzisiaj (10 sierpnia) zdeponowane w Muzeum Okręgowym przy ul. Grodzkiej. Po zakonserwowaniu będą prezentowane na wystawach związanych z historią miasta.

fot. Anna Kopeć

Kamienica została rozebrana ze względu na rozbudowę ul. Kujawskiej. Dalszy zakres prac obejmuje m.in. rozbudowę Zbożowego Rynku, na którym funkcjonować będą dwie jezdnie z przylegającymi do nich chodnikami i drogami rowerowymi. ZDMiKP rozstrzygnął już przetarg na prace budowlane. Przed podpisaniem umowy prowadzona jest kontrola uprzednia Urzędu Zamówień Publicznych.

Lokalizacja starego kościoła św. Stanisława i szpitala na dawnym planie miasta / fot. UMB

W trakcie prac przy rozbudowie ul. Kujawskiej budowlańcy spodziewają się również natrafienia na pozostałości zabudowań dawnego kościoła św. Idziego. Obecnie jego fundamenty spoczywają częściowo pod ul. Bernardyńską. Inwestycji towarzyszyć będzie nadzór archeologiczny.

Źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor