Wydarzenia 15 lip 09:51 | Redaktor LuPa
Gratulacje dla torunian i Dudy. A w Bydgoszczy nadal cisza [BRUSKI VS ZALESKI]

Michał Zaleski jest prezydentem bezpartyjnym. Podejmuje rozmowy ze wszystkimi politykami niezależnie od politycznych sympatii/ fot. Facebook

W poniedziałek pogratulował mieszkańcom miasta za rekordową frekwencję, a później zwycięstwa Andrzejowi Dudzie. Kto taki? Prezydent Torunia Michał Zaleski. Tymczasem, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski na Facebooku milczy, a w zaprzyjaźnionych mediach mówi, że „nie wierzy w słowa o pojednaniu i zgodzie”.

Między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich porównywaliśmy, jak w kampanię angażują się włodarze dwóch największych miast naszego województwa. W skrócie: Michał Zaleski nie agitował za żadnym z kandydatów. Jak na gospodarza przystało, spotykał się natomiast z wszystkim kandydatami, którzy odwiedzili Toruń. Z kolei Rafał Bruski bardzo aktywnie wspierał kampanię swojego partyjnego kolegi – wiceszefa PO Rafała Trzaskowskiego.

Powyborcza cisza

Aktywny dotychczas na Facebooku Rafał Bruski po ogłoszeniu wyników wyborów – milczy. Ani w poniedziałek, ani we wtorek nie zamieścił na swoim oficjalnym profilu żadnego wpisu. Nie skomentował nawet, że w Bydgoszczy odnotowaliśmy rekordową frekwencję – 70,15 procenta.

Z gratulacjami dla mieszkańców już w poniedziałek rano pospieszył natomiast Michał Zaleski. Prezydent Torunia napisał:

Wybory prezydenckie były w Toruniu świętem demokracji.  Wczoraj w naszym mieście do urn poszło ponad 70% uprawnionych do głosowania. To fantastyczny wynik. Dziękuję Państwu za wspaniałą obywatelską postawę!

Także w poniedziałek, po południu, kiedy stało się jasne, że Andrzej Duda wygrał wybory, Michał Zaleski zamieścił kolejny wpis:

Proszę Pana Prezydenta Andrzej Duda o przyjęcie gratulacji w związku z sukcesem wyborczym i ponownym powierzeniem godności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. (…) Zapewniam, że Toruń będzie miastem zawsze gotowym do podejmowania kooperacji z Panem Prezydentem i podległymi instytucjami w interesie kraju, mieszkańców oraz gości naszego miasta. Serdecznie pozdrawiam i zapraszam Pana Prezydenta do jak najczęstszego odwiedzania Torunia. (…)

(Prawie) wszyscy chcą pojednania

Kiedy już opadł wyborczy kurz, prezydenci największych miast województwa kujawsko-pomorskiego zgodnie stwierdzili, że czas na zasypanie politycznych sporów i szukanie wspólnego języka. Stanowiska włodarzy miast zebrała redakcja TVP Bydgoszcz:

„Apeluję o szacunek wobec tych, którzy głosowali inaczej” – powiedział prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

„Powinniśmy po wyborach nawzajem wyciągnąć do siebie ręce” – skomentował prezydent Torunia Michał Zaleski.

„Politycy muszą dziś robić wszystko, aby te podziały niwelować” – mówił z kolei prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Rafał Bruski wypowiedział się w zupełnie innym tonie:

„Nie wierzę w te słowa („czas na pojednanie i zgodę” – przyp. red.), bo wszystkie ich poprzednie czyny im zaprzeczają - powiedział readkcji „Wyborczej” Rafał Bruski po ogłoszeniu wyników exit poll.

Redaktor LuPa

Redaktor LuPa Autor

ByWalec