Wydarzenia 12 paź 2017 | Wojciech Bielawa
Koronowo nazw ulic nie zmieniło, ale je zdekomunizowało

Koronowo z lotu ptaka / materiały Urzędu Gminy Koronowo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy orzekł, że Koronowo wywiązało się z obowiązku dekomunizacji, mimo, że ulice Krasickiego, Zawadzkiego i Plac Zwycięstwa zostają na mapie miasta.

Zgodnie z wytycznymi Instytutu Pamięci Narodowej w Koronowie do zdekomunizowania przewidziano pięć ulic: Krasickiego, Kasprzaka, Nowotki, Sawickiej, Zawadzkiego oraz Plac Zwycięstwa. Koronowscy radni 31 maja podjęli uchwałę w sprawie nazw ulic. W trzech przypadkach nazwy jednak… zostały te same.

Radni postanowili, że odtąd Plac Zwycięstwa będzie upamiętniał zwycięską bitwę polskiego wojska z Zakonem Krzyżackim stoczoną pod Koronowem 10 października 1410 roku, a nie jak dotychczas zjednoczenie PPS i PPR w PZPR. Komunistycznego działacza Jana Krasickiego zastąpił biskup Ignacy Krasicki, a komunistę Aleksandra Zawadzkiego zastąpi harcmistrz, podporucznik AK i bohater „Kamieni na szaniec” Tadeusz Zawadzki.

Z decyzją koronowskich radnych nie mógł pogodzić się wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Uznał, że nie dokonali rzeczywistej zmiany i obeszli ustawę dekomunizacyjną. 5 lipca wojewoda unieważnił uchwałę Rady Miejskiej Koronowa. Radni odwołali się do decyzji do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy orzekł, że Koronowo wywiązało się z dekomunizacji, a prawa nie naruszono. To pierwszy wyrok w Polsce dotyczący dekomunizacji nazw ulic.

- Do czasu, aż otrzymamy pisemne uzasadnienie wyroku nie będziemy komentować sprawy. Decyzję, czy odwołamy się do NSA, wojewoda podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem – mówi Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący