Wydarzenia 19 cze 16:56 | Redaktor
Księga kondolencyjna po śmierci śp. generała Nowka

fot. K-PUW

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy została wystawiona księga kondolencyjna po śmierci śp. generała Zbigniewa Nowka. Do księgi mogą wpisywać się wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy i województwa.

Swój wpis do księgi we foyer sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku dokonał w środę (19 czerwca) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

„Śp. Generał Zbigniew Nowek należał do pokolenia, które jeszcze przed Sierpniem 1980 roku tworzyło opozycję antykomunistyczną.

Zakładał prasę podziemną, wydawał książki w drugim obiegu, był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Po 1989 roku włączył się w budowę struktur wolnej Ojczyzny. Pełniąc ważne funkcje, m.in. Szefa Urzędu Ochrony Państwa, zabiegał o to, aby Polska była bezpieczna od zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych.

Zapamiętam Go jako gorącego patriotę, człowieka serdecznego i bez reszty oddanego sprawie Rzeczypospolitej.

Jestem wdzięczny Panu Generałowi za współpracę w ostatnich latach, gdy stał na czele Wojewódzkiej Rady do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych, oraz gdy angażował się w organizację obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Panie Generale, dziękuję i nigdy nie zapomnę.

Spoczywaj w pokoju!"

- czytamy we wpisie wojewody kujawsko-pomorskiego.

Księga kondolencyjna wystawiona będzie  w piątek i poniedziałek w godzinach pracy urzędu oraz w czwartek, sobotę i niedzielę od 9.00 do 12.00 we foyer sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku.

Śp. generał Zbigniew Nowek należał do czołowych postaci opozycji antykomunistycznej lat 80. Współtworzył  Urząd Ochrony Państwa, będąc szefem delegatury w Bydgoszczy, a następnie całego Urzędu. W latach 2005-2008 kierował Agencją Wywiadu. W tym czasie został awansowany na generała brygady przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Uroczystości pogrzebowe śp. Zbigniewa  Nowka  odbędą się w poniedziałek 24 czerwca 2019 r.:

  • godz. 11.00 nabożeństwo żałobne w kościele pw Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, przy ul. bł. ks. Jerzego Popiełuszki 3, 
  • godz. 14.00 pochówek na cmentarzu parafialnym w miejscowości Ciele (gm. Białe Błota).

jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor