Wydarzenia 6 lis 2018 | Redaktor
Muzyka dawna i 100-lecie odzyskania niepodległości w Światłowni

Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl” / źródło: Facebook

W najbliższy weekend w Światłowni czekają dwa wydarzenia: koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Huskarl” oraz Natalia i Janusz Jakubowscy.

W piątek w Światłowni (ul. Św. Trójcy 15) o godz. 18.00 wystąpi gnieźnieński Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl”.

Grupa wykonuje europejską muzykę dawną. Podzielić ją można na: średniowieczną, renesansową, etniczną i folk (m.in. muzyka bretońska, bałkańska, węgierska, celtycka, słowiańska). Są to pieśni i tańce, które przetrwały do dziś bądź są współczesną interpretacją ich dawnych odpowiedników.

Zespół tworzy grupa miłośników i pasjonatów w składzie: Mikołaj Woźniak - dudy, szałamaja, flet, piszczałki, Aleksander Basiński - djembe, bęben średniowieczny, Regina Borkowska-Kędzierska – skrzypce, Filip Skitek - bouzouki irlandzkie.

Grupa występuje w strojach stylizowanych na historyczne – czasy wczesnego oraz późnego średniowiecza. Wykonują muzykę na tradycyjnych instrumentach tj. dudy, szałamaje, flety, piszczałki, skrzypce, bouzouki irlandzkie, djembe czy bęben średniowieczny.

Oprócz koncertów zespół prowadzi warsztaty muzyki i tańca dawnego. Tańce pochodzą z różnych części Europy m.in. z Francji, Włoch czy Mołdawii. „Huskarl” pielęgnuje europejskie tradycje muzyczno-dudziarskie zarówno na festiwalach krajowych jak i międzynarodowych.

Natomiast w sobotę 10 listopada o godz. 18.00 odbędzie się koncert „Światłownia – Niepodległej” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na scenie wystąpi bowiem zespół Natalia i Janusz Jakubowscy, czyli śpiewający ojciec z córką.

Natalia i Janusz Jakubowscy / źródło: Facebook

Natalia jest uczennicą 8 klasy szkoły podstawowej w Wudzynie. Na swoim koncie ma liczne zwycięstwa i nagrody w konkursach wokalno-muzycznych. Jej tata od wielu lat prowadzi zespół ludowy „Wesołe Gospodynie” z Koronowa. Jest również kierownikiem muzycznym zespołu „Destinatum” w Wudzynie i organistą w kościele pod wezwaniem św. Barbary. Na rodzinne niepodległościowe koncertowanie Natalia i Janusz przygotowali specjalny repertuar, w którym nie zabraknie pieśni patriotycznych, wojskowych i ludowych oraz pieśni o miłości z lat 20.

W czasie wydarzenia wystąpi też redaktor Krystyna Lewicka-Ritter, która przygotowała gawędę o skandalach i kobietach Józefa Piłsudskiego.

Atrakcją imprezy będzie „Karaoke dla wszystkich”. Janusz Jakubowski zainstaluje prompter, na którym wyświetlać będzie teksty piosenek do wspólnego śpiewania.

W przypadku obu wydarzeń wstęp-cegiełka na Światłownię kosztuje 10 zł, a dla niepełnosprawnych, emerytów, studentów – 8 zł.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor