Wydarzenia 2 lut 2019 | Redaktor
Odbudujmy zamek?

Makieta bydgoskiego zamku/fot. Anna Kopeć

Powraca idea odbudowy zamku bydgoskiego. Dyskutowali o niej m.in. członkowie Komitetu Honorowego Roku Wolności powołanego przez prezydenta Rafała Bruskiego.

Anna Rembowicz-Dziekciowska‎, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej publikuje dziś (2 lutego) na Facebooku lokalizację zamku nałożoną na współczesną mapę geodezyjną i pisze:

„Bydgoszczanie, czy wiecie gdzie w Bydgoszczy był zamek? Aby Wam pokazać jego lokalizację, Miejska Pracownia Urbanistyczna nałożyła na siebie dwie mapy- współczesną i archiwalny rysunek. To połączenie pokazuje gdzie najprawdopodobniej były fosy, a gdzie budowla, gdzie mosty... Wszystko może być zweryfikowane przez badania archeologiczne, które są obecnie prowadzone przy budowie Teatru Kameralnego.”

fot. Facebook/Anna Rembowicz-Dziekciowska

Brama miejska, fortyfikacje i pozostałości mostu – to wstępne hipotezy dotyczące odkryć, jakich archeolodzy dokonali w miejscu po dawnym Teatrze Kameralnym. W związku z mającym powstać tu nowym budynkiem, od końca ubiegłego roku prowadzone są wyprzedzające badania archeologiczne. Solidną drewnianą konstrukcję przy ul. Grodzkiej badacze odkryli już 20 grudnia. – Interpretujemy ją jako bramę miejską, ale na razie hipotetycznie – podkreśla kierownik prac, Robert Grochowski.

„Brama” przed świętami została zinwentaryzowana i sfotografowana. Archeolodzy pobrali również próbki do badań, a samą konstrukcję – rozebrali. To nie koniec ich odkryć – za bramą, w kierunku zamku bydgoskiego, odsłonili fragment drewnianej palisady. – Prawdopodobnie jest to element nowożytnych fortyfikacji miejskich, które strzegły Bydgoszczy od strony wschodniej, od strony zamku – tłumaczy Grochowski.

Palisadę również zinwentaryzowali i rozebrali. – Wzięliśmy próbki do badań dendrochronologicznych. Dzięki temu będziemy mogli precyzyjnie wskazać rok ścięcia drzewa wykorzystanego do jej budowy – opowiada.

Ostatnim z dotychczasowych wykopalisk są słupy, interpretowane przez archeologów jako pozostałości mostu nad fosą zamkową. Wszystko to jednak na razie hipotezy. – Badania trwają, ciągle dochodzą nowe fakty. Dopiero po ich zakończeniu, mniej więcej pod koniec lutego, będziemy w stanie powiedzieć cokolwiek pewnego – mówi kierownik prac. 

Obszar objęty badaniami w miejscu, gdzie powstanie nowy budynek Teatru Kameralnego, to około 1100 metrów kwadratowych. Archeolodzy pracują w obszarze wyznaczonym przez obrys dawnego obiektu. Wbita jest tam ścianka szczelna. – Eksplorujemy wszystkie nawarstwienia, które są w obrysie ścianki. Mamy nienaruszone poziomy osobnicze od XIX wieku po czas lokacji Bydgoszczy w 1346 roku – tłumaczy Grochowski.

O dyskusji nad ideą odbudowy zamku poinformował radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Wenderlich. Jak mówi, pomysł „ma poparcie autorytetów naukowych”. Władze Bydgoszczy, nie mówią „nie”. Zastępca prezydenta Maria Wasiak powiedziała portalowi bydgoszcz.naszemiasto.pl, że „mając w pamięci to nad czym ludzie dyskutowali w czasie prac nad strategią, że zapotrzebowanie na takie projekty jest i jest to warte szacunku. Taki projekt musiałby być atrakcyjny dla młodych ludzi, z żywą edukacją, będący otwartą ścieżką dla wielu projektów”.

Więcej o bydgoskim zamku w artykule Krzysztofa Osińskiego

mk, jk

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor