Wydarzenia 13 lut 2019 | Redaktor

Bydgoscy policjanci wspólnie z Fundacją DKMS zachęcają do rejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku i rozpoczynają akcję, która ma na celu pomóc pięcioletniemu Antosiowi z Murowańca, choremu na białaczkę.

Antoś z rodzicami i braćmi mieszka w Murowańcu koło Bydgoszczy. Od urodzenia zmaga się, żeby każdy nowy dzień był lepszy od poprzedniego. Lekarze zdiagnozowali u chłopca opóźnienie psychoruchowe, obniżenie napięcia mięśniowego, wodogłowie, zmiany o charakterze niedotleniowo-niedokrwiennym, niedosłuch oraz nieprawidłowo zbudowane podniebienie.

Pod koniec ubiegłego roku rodzice chłopca zauważyli u niego niepokojące objawy: częste infekcje i powiększony brzuszek. Po wizycie w szpitalu i badaniach zapadła kolejna diagnoza - ostra białaczka szpikowa.

Fakty vs. mity na temat raka krwi i idei dawstwa [ROZMOWA Z LEKARZEM]

fot. Anna Kopeć

Dziś (13 lutego) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa inaugurująca akcję rejestracji dawców pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Antosia i Innych”, organizowaną przez Fundacje DKMS przy wsparciu m.in. kujawsko-pomorskich funkcjonariuszy.

- Antoś jest bardzo pogodnym dzieckiem – mówiła na konferencji jego ciocia, Aneta Olszewska. – Dopóki miał siły, był przed chemią, to zagadywał cały personel szpitalny. Lekarze pokazywali zdjęcia z wakacji, pielęgniarki swoje pociechy. Wszystkich wypytywał, kim jesteś i co robisz, a teraz jest na morfinie. Czekamy na chemię i kolejnych dawców.

W terminie 14-24 lutego 2019 r. w Bydgoszczy, Murowańcu, Brzozie, Przyłękach, Osielsku, Nowej Wsi Wielkiej i Białych Błotach odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Rodzina, przyjaciele Antosia liczą na zaangażowanie społeczności lokalnej.

- Znam się z rodziną Antka – mówiła Małgorzata Rzuska, inicjatorka akcji. - W pewnym momencie człowiek czuje się bezsilny patrząc na czyjeś cierpienie i jeżeli nie możemy nic zrobić, to przychodzi w końcu coś do głowy, bo nie można tak siedzieć  z założonymi rękoma. Ja też jestem zarejestrowana od 10 lat jako potencjalny dawca, zadzwoniłam więc skontaktowałam się z fundacją.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

14 lutego 2019 (czwartek)

Nowa Wieś Wielka - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej, 10:00-17:00

15 lutego 2019 (piątek)

Bydgoszcz - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, ul. Plac Wolności 9, 8:00-13:00

17 lutego 2019 (niedziela)

Bydgoszcz - Sala Katechetyczna w Parafii p.w. Chrystusa Króla, ul. Lotników 1, 9:00-20:00

Murowaniec - Sala Katechetyczna w Parafii p.w. Św. Rafała Kalinowskiego, 9:00-19:00

Brzoza - Sala Katechetyczna w Parafii NMP Królowej Polski, 9:00-21:00

Osielsko - Sala Katechetyczna w Parafia p.w. Narodzenia N. M. P., 9:00-20:00

Białe Błota - Sala Katechetyczna w Parafii p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza, 9:00-19:0

Nowa Wieś Wielka - Ochotnicza Straż Pożarna, 9:00-19:00

Przyłęki - Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego, 10:00-15:00

20 lutego 2019 (środa)

Bydgoszcz - Zespół Szkół nr 19 im. Synów Pułku, 12:00-19:00

23-24 lutego 2019 (sobota - niedziela)

Focus Bydgoszcz, sobota 9:00-21:00, niedziela 9:00-21:00

Pomorska Bydgoszcz, sobota 9:00-21:00, niedziela 10:00-20:00

McFIT, Zielone Arkady, sobota 10:00-20:00, niedziela 10:00-20:00

Castorama, sobota 9:00-20:00, niedziela 10:00-20:00

Aneta Olszewska zachęcała do udziału w akcji: - Rejestrujcie się, jest szansa jedna na dwadzieścia tysięcy. Im nas będzie więcej tym szybciej komuś pomożemy. Nie mamy robić tego tylko dla Antka. Ja jestem zarejestrowana już 10 lat.

Wzywała, żeby nie być obojętnym: - Dopóki nas ten temat nie dotyka to przechodzimy obok tego,  my jesteśmy zdrowi, nasze rodzinny są zdrowe. Nie  wiemy komu będzie potrzebna pomoc, może właśnie komuś z naszych rodzin. Powiem na przykładzie Antka, 22 listopada był zdrowym chłopcem, a na drugi dzień dostał wyrok.

Justyna Kołaczek z Fundacji DKMS mówiła: - Wspieramy rodzinę Antosia, który potrzebuje teraz dawcy szpiku. Akcja jest jemu dedykowana, ale również innym chorym.

Rejestrować mogą się osoby które ukończyły 18 rok życia, o dobrym stanie zdrowia, ważące minimalnie 50 kg, mieszkające na terenie Polski i świadome na co wyrażają zgodę.

- Mówimy o dwóch metodach. Musimy wyrazić zgodę na dwie metody –tłumaczyła Kołaczek. – Jedna to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, to ok. 80 proc. przypadków. Druga to pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej 20 proc. przypadków.

Pierwszy zabieg nie wymaga hospitalizacji. W drugim przypadku dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje trzy dni.

Organizatorzy podkreślają, że pokrywają wszystkie koszty związane z rejestracją. - To 180 zotych od osoby, dlatego podczas akcji mamy puszki, do których zbieramy datki, bo takich akcji rocznie odbywa sie około dwóch tysięcy - mówili.

fot. Anna Kopeć

W koferencji wziął też udział Mariusz Wirde, dawca rzeczywisty. - Po dwóch latach trafiłem na „bliźniaka genetycznego” - opowiadał. - Cieszę się, że mogłem mu pomóc. Zrobiłem badania i wszystko się zgadzało. Wtedy dostałem skierowanie do Poznania, bo tyko tam jest ta klinika i tylko tam mogłem oddać komórki macierzyste. Pojechałem, jeden dzień spędziłem w hotelu, jeden dzień na badaniach, które powteirdziły, że wszystko się zgadza i nie mam żadnych powikłań. Następnego dnia mogłem iść na odział. To były jakieś cztery godziny leżenia. Nic nie boli. Nie można się bać jak mamy pomagać. Trzeba się zarejestrować i jak przydzie już ten czas trzeba powiedzieć tak.

 

O Fundacji DKMS

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 419 567 (listopad 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 6059 (grudzień 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor