Wydarzenia 1 sie 2018 | mk
Powstanie nowa siedziba IPN w Bydgoszczy

Obecnie delegatura mieści się w budynku Urzędu Miasta /fot. Anna Kopeć

Przy ul. Grudziądzkiej bydgoska delegatura IPN wybuduje swoją nową siedzibę. Budynek zastąpi dotychczas wynajmowane w dwóch miejscach pomieszczenia.

Przetarg na wybudowanie nowej siedziby trwa. Jak dotąd delegatura działa w wynajmowanych obiektach – w budynku Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej 9–15, gdzie mieszczą się m.in. Wydział Archiwalny, administracja i magazyny, oraz przy ul. Słowackiego 1, gdzie siedzibę ma pięć biur: Oddziałowe Biuro Badań Historycznych i Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej,  Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Oddziałowe Biuro Lustracyjne.

To właśnie rozproszenie było głównym powodem decyzji o budowie nowej siedziby. – Taka forma użytkowania powoduje szereg utrudnień organizacyjnych – wyjaśnia asystent prasowy oddziału IPN w Gdańsku, Jan Hlebowicz. – Wydłuża to czas obiegu wewnętrznej korespondencji, a także generuje dodatkowe koszty, np. z tytułu najmu oraz komunikacji – tłumaczy. 

fot. Anna Kopeć

Problemem dotychczasowych lokalizacji jest także brak miejsca. Obiekty nie są w stanie pomieścić rozrastających się archiwów – obecnie to już 4 tys. m.b. akt. Jak podkreśla Hlebowicz, kłopotliwy jest także brak sali konferencyjnej, potrzebnej do prowadzenia przez delegaturę działań edukacyjnych – m.in. wystaw, wykładów, pokazów filmowych.

Taka sala znajdzie się w nowym budynku. Będzie on liczył 4 kondygnacje – 3 nadziemne, 1 podziemną. Na parterze zaplanowano m.in. właśnie pomieszczenie konferencyjne, szatnię, pomieszczenia ochrony, księgarnię z publikacjami IPN i biura.

Na piętrze I znajdą się natomiast archiwa główne oraz duża czytelnia, na II – m.in. sala narad, poczekalnia i pomieszczenia biurowe.

Budynek na posesji przy ul. Grudziądzkiej ma stanąć do końca kwietnia 2021 roku.

mk Autor