Wydarzenia 6 cze 2019 | Redaktor
Sądy czekają na ludzi „o nieskazitelnym charakterze”. Wybory ławników

fot. ilustracyjna Pixabay

W tym roku kończy się kadencja ławników sądów powszechnych. Rada Miasta Bydgoszczy wybierze ławników do Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Bydgoszczy na kadencję 2020–2023.

Kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gmin prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych, oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru, w terminie do 30 czerwca 2019 roku.

W myśl art. 158 w/w ustawy ławnikiem może być wybrany ten, kto: posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, ukończył 30 lat, jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku, nie przekroczył 70 lat, jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika, posiada co najmniej wykształcenia średnie/średnie branżowe.

Ławnikami nie mogą być: osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze, osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, funkcjonariusze policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń, adwokaci i aplikanci adwokaccy, radcy prawni i aplikanci radcowscy, duchowni, żołnierze w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusze Służby Więziennej, radni gminy, powiatu i województwa. Ponadto zabronione jest bycie ławnikiem w więcej niż jednym sądzie jednocześnie.

Ławnik może być wyznaczony do udziału w rozprawach do dwunastu dni w ciągu roku. Liczba tych dni może być zwiększona przez prezesa sądu tylko z ważnych przyczyn, a zwłaszcza w przypadku konieczności zakończenia rozprawy z udziałem tego ławnika. 

Ławnik otrzymuje rekompensatę pieniężną za czas wykonywania czynności w sądzie: udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem, sporządzenie uzasadnienia lub uczestnictwo w posiedzeniu rady ławniczej, jeżeli został do niej wybrany. 

Wybory ławników odbywają się najpóźniej w październiku roku kalendarzowego, w którym upływa kadencja dotychczasowych ławników.

Wszystkie informacje dostępne są na stronie biuletynu informacji publicznej www.bip.um.bydgoszcz.pl lub pod nr tel. 52 58 58 021.

Źródło: UMB, oprac. red. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor