Wydarzenia 18 lis 15:34 | Redaktor

Prezydent Andrzej Duda nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych prof. dr. hab. inż. Dariuszowi Skibickiemu z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Prof. dr hab. inż. Dariusz Skibicki prowadzi badania w obszarach: zmęczenia materiałów
w warunkach obciążeń wieloosiowych, modelowania właściwości materiałów metalowych w warunkach dużych prędkościach odkształcenia oraz aplikacji kumulacyjnych modeli uszkodzenia do niskocyklowego zmęczenia i dla obciążeń quasi-statycznych.

Dorobkiem o podstawowym znaczeniu naukowym jest dla niego obszar zmęczenia wieloosiowego. Dwa pozostałe obszary łączą się z licznymi pracami badawczymi realizowanymi na potrzeby podmiotów gospodarczych.

Profesor jest także inicjatorem i głównym organizatorem ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół i placówek pozaszkolnych pt. „Wojna robotów miniSUMO”, który ma popolaryzowac technikę wśród młodzieży i zachęcać ją do studiowania kierunków technicznych. Jest to jedyny konkurs w naszym kraju organizowany przez uczelnię i skierowany bezpośrednio do uczniów. W dotychczasowych 11 edycjach na UTP przyjechali uczniowie z 85 szkół i placówek pozaszkolnych, z blisko 30 miejscowości - łącznie ok. trzech tysięcy uczestników.

źródło: UTP, oprac. red.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor