Wydarzenia 26 lut 2017 | Redaktor
W Białych Błotach oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

W biegach Tropem Wilczym wzięło udział ponad 330 zawodników/ Fot. Anna Kopeć

„Dąb pamięci”, biegi Tropem Wilczym – tak dzisiaj w gminie Białe Błota obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Alei Żołnierzy Wyklętych w Trzcińcu posadzono „dąb pamięci” księdza Stanisława Mocnego, kapelana Armii Krajowej, związanego z oddziałem „Zemsta”. Pod pomnikiem Powstańców Antykomunistycznych odbył się apel pamięci – uczczono Żołnierzy Wyklętych, którzy działali na terenie gminy Białe Błota.

- Przyszliśmy zamanifestować swoją pamięć o cichych do tej pory bohaterach. Przywracamy ich historii - mówił wicewojewoda Józef Ramlau.

Na uroczystości pojawili się kibice Zawiszy, którzy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych.

W południe natomiast, sprzed Gimnazjum Publicznego im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach wystartowały IV Ogólnopolski Bieg Niezłomnych (10 km) oraz I Bieg Pamięci Józefa Franczaka ps. "Lalka" (5 km). Honorowy patronat sprawował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Bieg na 10 km o Puchar Wójta Gminy Białe Błota ukończyło 259 zawodników. Zwyciężył Mateusz Witkowski z Koszalina, drugie miejsce zajął Miłosz Laskowski z Bydgoszczy, a trzecie – Bartosz Kryske (Białe Błota).

W biegu na dystansie 5 km o Puchar Starosty Bydgoskiego udział wzięło 76 uczestników. Najlepszy okazał się Maksymilian Libera (Bydgoszcz), drugi był Kamil Banach (Bydgoszcz), a trzeci Mariusz Kryske (Białe Błota).