Wydarzenia 14 maj 2018 | Redaktor
W Klubie „Grota” opowiedzą o Janie Żychoniu

Jan Żychoń / materiały archiwalne IPN

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy we wtorek (15 maja) zaprasza na wykład przybliżający postać majora Jana Żychonia. W zeszłym roku został patronem jednej z bydgoskich ulic.

Na spotkaniu Klubu „Grota” prof. Wojciech Skóra wygłosi prelekcję pt. „Jan Żychoń i ekspozytura polskiego wywiadu wojskowego w Bydgoszczy (1930-1939)”. Wykładu będzie można posłuchać 15 maja (wtorek) o godzinie 17.30 w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3). Wstęp wolny.

Jan Żychoń (1902-1944) był majorem piechoty Wojska Polskiego oraz oficerem wywiadu wojskowego Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego, w latach 1930-1939 - szefem placówki wywiadu Ekspozytura nr 3 w Bydgoszczy. Ogromnym sukcesem była zorganizowana przez Żychonia akcja „Ciotka” (poźniej nazwana „Wózek”). Agenci włamywali się do wagonów pocztowych i przeszukiwali niemieckie przesyłki zmierzające do Prus Wschodnich. W ten sposób uzyskali dostęp do wielu tajnych pism urzędowych i wojskowych oraz prototypów broni i sprzętu wojskowego. Jan Żychoń zginął w bitwie o Monte Cassino. W 2017 roku, w ramach realizacji ustawy dekomunizacyjnej został patronem jednej z bydgoskich ulic, zastępując Oskara Langego.

Wojciech Skóra (ur. 1964) jest historykiem, kierownikiem Zakładu XX Wieku w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jest członkiem Instytutu Kaszubskiego, Instytutu Bałtyckiego w Gdańsku, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Specjalizuje się w badaniach nad historią stosunków międzynarodowych w XX wieku, dziejami Pomorza oraz działalności wywiadu wojskowego II Rzeczypospolitej. Jest autorem kilku monografii (m.in. „Służba konsularna Drugiej Rzeczypospolitej. Organizacja, kadry i działalność”, „Działalność gdańskiej ekspozytury polskiego wywiadu wojskowego w latach 1920-1930 (Pomorze Zachodnie, Prusy Wschodnie i Wolne Miasto Gdańsk)”) oraz ponad 100 artykułów naukowych (m.in. „Dzieje Najnowsze”, „Zapiski Historyczne”, „Przegląd Historyczno-Wojskowy”).

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor