Wydarzenia 5 lis 2018 | Redaktor
Wolna Polska z dostępem do morza. Wystawa IPN na stulecie

materiał IPN Gdańsk (fragment)

Powrotowi Kujaw i Pomorza do Polski poświęcona jest najnowsza wystawa IPN Gdańsk. W Bydgoszczy ekspozycję będzie można oglądać od 9 listopada.

W centralnych punktach Włocławka, Gdyni i Bydgoszczy z okazji obchodzonego 11 listopada stulecia odzyskania niepodległości stanie najnowsza wystawa IPN Gdańsk pt. „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”. Ekspozycja została przygotowana przez dr Kamilę Churską–Wołoszczak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) oraz dr Barbarę Męczykowską (IPN Gdańsk).

– Tak jak przez ostatni rok w kilkudziesięciu miejscowościach zaprezentowaliśmy ogólnopolskie „spojrzenie” na setną rocznicę odzyskania niepodległości, czyli wystawę „Ojcowie Niepodległości”, tak teraz zaprezentujemy ujęcie bardzo bliskie, regionalne – informuje prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk. – Podjęta została zwięzła próba wspomnienia o losach miast naszego regionu, od Kujaw po samo Wybrzeże w okresie 1918–1920 – mówi.

Ekspozycja przedstawia: genezę odrodzenia Rzeczypospolitej, walkę o granice, działalność niemieckiej ochotniczej organizacji paramilitarnej Grenzschutz Ost (Straż Graniczna Wschód), powstanie wielkopolskie, powrót Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski, Zaślubiny Polski z morzem, spory na zachodnim pograniczu, plebiscyt na Powiślu, wojnę polsko–bolszewicką.

Zaprezentowane zostały także sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw, m.in. Stefana Łaszewskiego, Ottona Steinborna, Jana Biziela, Jana Maciaszka, kpt. Pawła Cymsa, dr. Józefa Wybickiego, Antoniego Abrahama, Stefana Hazuki, Tomasza Rogali, ks. Józefa Wryczy, płk. Wojciecha Józefa Gromaczyńskiego.   

W Bydgoszczy ekspozycja zostanie otwarta 9 listopada o godz. 10.45, przed siedzibą Kujawsko–Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Jagiellońska 3). Uroczystości będzie towarzyszył finał wojewódzkiego konkursu historycznego „Przystanek Niepodległa” (gala o godz. 11.00 w urzędzie, w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku).

Wystawy będą dostępne przez ok. dwa tygodnie, a później rozpocznie się ich prezentacja w innych miastach Pomorza i Kujaw, od Gdańska i Torunia, po mniejsze gminy.

Źródło: IPN Gdańsk, oprac. red.

materiał IPN Gdańsk

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor