Okole 24 sie 2020 | Klaudia Peplinska
Kultura na „zdegradowanym” Okolu. Powstaje Centrum Edukacyjno-Społeczne [ZDJĘCIA]

Staroszkolna 10, 24 sierpnia/fot. Anna Kopeć

Budynek przy ul. Staroszkolnej 10 w przyszłym roku ma stać się miejscem spotkań mieszkańców i siedzibą Muzeum Kanału Bydgoskiego. W zabytkowym gmachu powstaje Centrum Edukacyjno-Społeczne.

– Okole, Wilczak, Jary są dość mocno zdegradowane społecznie. W tym momencie wkraczamy z tymi terenami w nowe oblicze kultury – mówił podczas poniedziałkowego (24 sierpnia) briefingu prasowego Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Briefing poprowadził Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Ogłosił, że miasto dostało dofinansowanie na utworzenie centrum. – Dzięki Unii Europejskiej i dofinansowaniu w kwocie około dwóch milionów złotych, będziemy mogli oddać miejsce nie tylko służące Muzeum Kanału Bydgoskiego, ale także lokalnej społeczności, mieszkańcom Okola oraz sąsiednich dzielnic, jako miejsce spotkań – mówił.

fot. Anna Kopeć

Zastępca prezydenta zaznaczył, że chciałby, aby to miejsce pełniło po części taką funkcję, jaką pełni Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, znajdujące się przy ul. Gdańskiej 5.

Nowe Centrum Edukacyjno-Społeczne powstanie w wyremontowanym, zabytkowym budynku z czerwonej cegły przy ul. Staroszkolnej na bydgoskim Okolu. – Ten rejon jest dla nas bardzo ważny, on jest ujęty bardzo szeroko w gminnym programie rewitalizacji – podkreślał zastępca prezydenta.

Przyszłoroczna inwestycja

Na spotkaniu obecna była także Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO im. Adama Mickiewicza. – Jesteśmy niezwykle szczęśliwi i dumni, że ten projekt, który od dawna kołatał się gdzieś tam w naszych umysłach, realizuje się – mówiła dyrektor. 

– Wygląda na to, że w 2021 roku będziemy mogli państwa zaprosić na dzień inauguracyjny centrum kulturalnego –  zapowiedziała dyrektor/fot. Anna Kopeć

W obiekcie swoją siedzibę będzie miało Muzeum Kanału Bydgoskiego. – W 2006 roku, kiedy pan Sebastian Malinowski otwierał muzeum, zamierzał rozbudowę tej placówki i w końcu ten plan się urzeczywistnia – mówił Tomasz Izajasz.

– Będzie tutaj wiele elementów, w których odnaleźć będą mogli się społecznicy, wolontariusze, ludzie, którzy poszukują pomieszczeń, potrzebują również przestrzeni do wyrażania samego siebie – dodał.

fot. Anna Kopeć

Kustosz podkreślał, że Centrum ma być wszechstronne i kusić bogatą ofertą kulturalną, zarówno dla osób młodszych, jak i starszych. 

Zajęcia, warsztaty, wypożyczalnia

– Oprócz tej oczywistej funkcji Muzeum Kanału Bydgoskiego, będzie można zobaczyć rekonstruktorów historycznych, którzy przygotują dla nas bardzo dobrą ofertę. Młody człowiek odnajdzie tutaj żywe lekcje historii – podkreślał kustosz. W Centrum odbywać się będą liczne warsztaty m.in. z szermierki, łucznictwa, garncarstwa, czy wikliniarstwa. Dzieci i młodzież skorzystają tutaj z zajęć pozaszkolnych i integracyjnych. Prowadzone będą dla nich dodatkowe zajęcia między innymi z tańca i śpiewu. Poza tym będzie tu można wypożyczyć sprzęt wodny.

fot. Anna Kopeć

– Mamy dużo planów, mamy dużo energii – stwierdził Izajasz. – Mieszkańcy Okola odnajdą tutaj dla siebie miejsce.

Więcej zdjęć inwestycji w galerii poniżej.

Klaudia Peplinska Autor

red. Klaudia Peplinska